Када би Србија увела санкције Руској Федерацији, Русија не би променила став о КиМ, али односи између две земље више не би били исти, оценио је данас министар спољних послова Ивица Дачић.
Српски шеф дипломатије рекао је да Србија осуђује угрожавање територијалног интегритета Украјине, а да санкције Русији не уводи из принципијелних разлога.
"Постоје 84 земље које признају КиМ, од 193. Ако неко постави питање чланства у УН, прво је изјашњавање Савета безбедности, где Русија и Кина имају право вета", објаснио је Дачић за ТВ Прва.
Навео је да неке европске, много развијеније земље од Србије, сада боље сарађују са Русијом него пре санкција.
Коментаришући односе са Кином, подсетио је да су у посету тој земљи отишли француски председник Емануел Макрон и шефица Европске комисије Урсула Фон дер Лајен.
"Морамо да гледамо своје интересе, да сачувамо свој европски пут, и своје националне и државне интересе. Интерес нам је мир у региону и стабилност, као и заштита интереса нашег народа на КиМ", рекао је Дачић.
Он је нагласио да интерес Приштине није да се спроведу споразуми, већ да се протерају Срби, те да се ствара атмосфера да Србима на КиМ Србија ништа више не може да помогне.
Дачић је оценио да су Срби под притисцима и претњама хапшењем да, или све прихвате из Приштине, или да се селе.
Казао је да Аљбин Курти жели да Србију представи као лошег момка, те да он и неке земље Запада само чекају да Србија каже да неће да разговора.
"Наша политика да смо у дијалогу је исправна. Добијамо и похвале са Запада да имамо конструквнији приступ од Приштине. Председник Вучић је рекао да имамо обавезу да имплементирамо принципе до црвених линија што су де факто или де јуре признање Косова, и чланство Косова у УН", рекао је Дачић.