Дачић: Долазак српске војске на КиМ могућ само уз сукоб са НАТО
Министар иностраних послова Србије изјавио је данас да је председник Србије Александар Вучић споразумима које је договорио у Бриселу и Охриду направио добру основу за Србију, јер је она постала страна која је конструктивна и није више на тапету, а лопта је сада, сматра Дачић, у дворишту Приштине.
"Од Куртија се очекује да одмах формира Заједницу српских општина (ЗСО) и следећи корак је да се представи нека верзија Статута ЗСО. Проблем је што Курти више нема где и зато је сада опасан овај тренутак. Ако Курти неће да формира ЗСО, остаје му једино да заоштри ситуацију на терену и да дође до инцидената, хапшења, где би морало да се каже ово ће морати да сачека нека друга времена", рекао је Дачић за Танјуг.
Истиче да је Приштина од почетка покушавала да релативизује оснивање ЗСО и ако могу да то избегну, каже Дачић, они ће избећи.
Додаје да је управо зато апел Србије био - зауставите Куртија да не буде касно.
Шеф српске дипломатије констатује да је добро што су кренули технички разговори и што је прихваћена Декларација о несталим лицима.
"И нама је у интересу да се то што пре реши и то би требало да се верификује када се сретну Курти и Вучић, ја мислим у мају", рекао је Дачић.
Додао је да ће данас бити одржана седница Владе Србије, где ће бити донета одлука о операционализацији закључака из Рашке од пре неки дан, а то је потреба да се формира ЗСО и повлачења специјалних јединаца на северу.
"Приштина, под изговором борбе против корупције, јача присуство на северу, што по Бриселском споразуму немају право. Нетачним тумачењем онога што је договорено о таблицама и постављањем рокова доводе до проблематичне ситуације. Имамо разне предлоге како да се реши тај проблем", навео је Дачић.
Он наглашава да ако, због таблица, Приштина буде одузимала возила, малтретирала и хапсила људе, доћи ће до реципрочних мера и одговорајућег одговора Београда.
Дачић каже да је евидентно је да су Срби уплашени и да желе да знају како ће Србија стати иза њих.
"Долазак војске је могућ само уз сукоб са НАТО, јер Приштина и не постоји као војна снага. Ми морамо да се свим силама залажемо за мир, а да се спремамо за рат", поручио је Дачић.
Констатује да је безбедносна ситуација на КиМ све тежа, да је био велики број озбиљних инцидентата и да се њихов број повећава.
"То нису инциденти вербалног карактера, пуца се од стране косовске полиције на Србе, стално нека хапшења, подизање тензије и ствара се незадовољство код Срба уз већ дугогодишење неповерење према међународној заједници. Они се све више обраћају државном руководству са захтевима да им се помогне и мислим да је зато битно да се зна шта Србија хоће", констатовао је српски шеф дипломатије.
Додао је да сада влада, својим законским и подзаконским мерама, мора да економски помогне да људи остану на Косову и Метохији.