Само четири дана пре одржавања ванредних избора на КиМ, албански кандидати за градоначелника Северне Митровице, насељене већински српским становништвом, настављају предизборну кампању упркос напетостима.
Према подацима Централне изборне комисије, 23. априла ће од 44 бирачка места бити отворено само шест, док ће преосталих 13 бити покретни контејнери по препорукама безбедносних институција.
Према речима кандидата Демократске партије Косова Хашима Тачија, Тауланта Кељмендија међу Албанцима влада велико интересовање за излазак на изборе.
"Грађани су заинтересовани да гласају. Стално контактирамо са њима, позивамо их да учествују на изборима, посебно албанску заједницу, јер имамо проблем да приступимо српској заједници. Одлучили су да не буду део овог процеса. Албанци не трпе никакве уцене и претње", рекао је Кељменди за "Албанијан пост".
Он је навео да је током сусрета са грађанима међу њима "видео велико интересовање" да изађу на изборе, упркос недавним дешавањима на северу где је изгорело неколико аутомобила РКС регистарских ознака.
"Апелујемо на што већи број грађана да изађу на изборе", рекао је Кељменди за "Албанијан пост".
На питање да ли се избори одлажу или не, он истиче да о томе одлучују надлежне институције.
"Битна је безбедност људи, ако су институције то процениле или имају више информација од нас, онда у координацији са ЦИК-ом избори могу да буду одложени иако смо за њих спремни. Али друге институције доносе одлуку", додао је он.
Бетим Османи, кандидат "Грађанске иницијативе", наводи да "нису фокусирани ни на једну националност и да имају и бошњачку заједницу на својој листи".
"Ми смо грађанска опција којој су у фокусу грађани, а не политичке партије. Оне су водиле север Митровице 24 године до сада", рекао је он.
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти је у изјави новинарима рекао да ће ванредни избори у четири северне општине бити одржани 23. априла, јер је потребан демократски легитимитет и функционисање институције.
Како пише албански медиј, потреба за ванредним изборима дошла је када су косовски Срби у северном делу одлучили да колективно напусте институције у знак незадовољства приштинским мерама да пререгиструју аутомобиле и пређу са "нелегалних" КМ на "пожељне" РКС регистарске таблице.
Иако је Влада тзв. Косова поништила одлуку, Срби се нису вратили у институције. Поставили су услов за почетак оснивања Заједнице српских општина.