Нису само Раде Баста и Драган Шормаз: И Драган Ђилас тражи санкције Русији

Председник Странке слободе и правде навео је да без делимичних санкција Русији нема пута у ЕУ, а на питање: Како такав поступак објаснити грађанима који су већински против увођења забрана?, он наводи да посао политичара није да говори оно што народ воли да чује

Београдски политичари ових дана покушавају да освоје пет минута славе тражећи увођење санкција Русији, а листи оних који би да у центар пажње дођу са оваквим захтевима, прикључио се и председник странке Слободе и правде Драган Ђилас.

И он је, после министра привреде Рада Басте, као и члана владајуће странке Драгана Шормаза, иступио, на "Јуроњузу" понављајући да без делимичних санкција Русији нема пута у ЕУ.

"Пре тридесет година људи који су водили Србију нису схватили да је пао Берлински зид, нису схватли промене у Европи. Данас се прави нови Берлински зид, не видим да власт, а тек ове екстремистичке странке, схватају шта се данас у Европи дешава и зато Србија мора да донесе неке мере које су непопуларне код нас, као што су делимичне санкције према Русији, јер без тога нема пута ка Европи и ЕУ", навео је један од некадашњих челника ДС-а Драган Ђилас.

На питање како би грађанима који су већински против увођења забрана Русији, објаснио делимичне санкције Ђилас је рекао да посао политичара није да говори шта народ воли да чује, већ да води земљу.

Свака од земаља ЕУ, навео је, водила се својим интересима, а неке су увеле све пакете санкција, док неке нису.

"Треба да видимо шта можемо да урадимо чувајући наш интерес. Интерес Србије је да не буде изолована од Европе", рекао је он.

У супротном, плаши он власт, инвестиције би, али и долазак до новца на међународном тржишту, могли постати проблем.

"Да се повуче ММФ већ за пар месеци имали бисмо проблем са исплатом плата и пензија, а на крајуби могло да нам буде отежано и кретање", навео је он.

Ђилас је подсетио и да пет земаља ЕУ није признало "Косово", као и да га Шпанија никада неће признати.

"Наше колеге из Шпаније нам кажу: 'Можете ли да нам помогнете мало". Они то раде због Каталоније, али се интерес поклапа са нашим, а кад се боримо за то, увек нам одговарају да смо Путинов огранак у Европи, да Вагнеровци шетају улицама, и питају можете ли се бар мало ускладити са европском политиком, да заједно можемо лакше да се боримо за оно за шта верујемо да сте у праву", рекао је Ђилас.

Осим санкција Русији, наравно, он предлаже и зближавање са Западом. Поручио је тако да би, када би он био на власти, народ имао владу „потпуно посвећену процесу интеграција која би донела све што је неопходно од техничких услова да Србија може да дође у ситуацију да постане члан ЕУ".

"То значи престанак са антиевропском кампањом и реториком која траје 10 година, то значи стратегија о корупцији која ће почети да се примењује, то значи закон о специјалном тужиоцу за борбу против корупције, провера порекла имовине као у Црној Гори, то значи улагање у образовање а не у наоружање, то значи нема послова са кинеским или било којим инвеститорима без тендера - значи ред и правила. Тиме би се бавила Влада...", рекао је и додао да то значи и имплементацију споразума.

Навео је и да француско-немачки предлог мора да се спроведе.

"Француско-немачки споразум је постао део поглавља 35. Ми смо одмах рекли да тај споразум није добар за Србију и да ми као странка не можемо да га подржимо, али да је то нешто што је приваћено и од стране Европе и власти у Србији, саставни је део поглавља 35, он мора да се имплементира.