Шта се крије иза журбе држава Квинте: Захтев "Косова" за пријем у СЕ на ванредној седници 24. априла

Немачка и Италија инсистирале су да се питање пријема "Косова" у СЕ "откочи" већ ове недеље

Захтев тзв. Косова за пријем у Савет Европе наћи ће се на дневном реду ванредне седнице Комитета министара (КМСЕ) заказане за понедељак, 24. април.

Како сазнаје "Косово онлајн" из дипломатских извора, ванредно окупљање Комитета на нивоу амбасадора сазвано је данас и то на инсистирање појединих држава Квинте.

У нацрту одлуке која би у понедељак требало да се нађе пред амбасадорима у КМСЕ и за коју се тражи њихова подршка, како портал сазнаје, позива се на договоре из Брисела од 27. фебруара и Охрида, од 18. фебруара.

У тим споразумима се, како подсећају, наводи да се Србија "неће противити чланству 'Косова' у међународним организацијама".

Разлог за ову журбу у вези са апликацијом "Косова" за чланство вероватно је "тајминг", јер 24. априла почиње и заседање Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ), па је очигледна намера да се читава процедура "погура", како би се то питање нашло и пред посланицима.

Они ће онда одлучивати да ли ће захтев послати на следећу инстанцу - на Комитет министара СЕ на министарском нивоу, који се окупља у Рејкјавику 16. и 17. маја.

Немачка и Италија инсистирале су да се питање пријема "Косова" у СЕ "откочи" већ ове недеље, али је амбасадорка Исланда, председавајуће земље Комитетом министара СЕ, успела да се одупре тим притисцима, тако да се захтев Приштине није нашао ни на редовној седници КМСЕ у среду, а није заказана ни ванредна седница за данас, на којој су инсистирали представници Берлина и Рима.

Након што ти притисци нису прошли, из дипломатских извора је било најава да ће Немачка сачекати 2. мај и састанак на високом политичком нивоу у Бриселу између председника Србије Александра Вучића и  премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија и да се евентуално направи помак ка формирању Заједнице српских општина, пре него што у СЕ покрену тему пријема тзв. Косова.

Међутим, очигледно је дошло до промене става, пре свега Берлина, који инсистира да се убрзано започне та процедура.