Шапић позвао грађане да одају почаст настрадалима испред Старог двора
Градоначелник Београда Александар Шапић позвао је све грађане да вечерас од 18 часова дођу испред Старог двора, запале свећу, одају почаст жртвама и да заједно искажу саосећање са породицама страдалих у ОШ "Владислав Рибникар", Смедереву и Младеновцу.
"Након првог незапамћеног злочина на овим просторима који се одиграо у ОШ "Владислав Рибникар", није прошло ни непуних 36 сати, а десио се нови у околини Смедерева и Младеновца. И сам сам остао затечен као и највећи број људи који живе у нашој земљи и нашем граду. Све друго, осим изјаве саучешћа и саосећања са породицама настрадалих, мислим да је било сувишно рећи. Желео бих да позовем све Београђане да управо испред Старог двора, на месту где обично чекамо и прослављамо наше најсрећније моменте, одамо почаст жртвама ова два несрећна и заиста незапамћена злочина. Да управо на том месту у овом вероватно једном од најтежих момената за Београд и Србију покажемо достојанство, емпатију, разумевање и саосећање са трагично страдалим жртвама и њиховим породицама", рекао је Шапић, саопштила је градска управа.
Градоначелник је захвалио свима онима који су понудили помоћ породицама настрадалих.
"Позивам још једном све Београђане да данас од 18 часова дођу испред Старог двора да запале свећу, да одају пошту несрећно страдалим жртвама и да баш на месту највећих радости покажемо саосећање са жртвама и породицама несрећно страдалих наших суграђана, од којих је, нажалост, највише било деце", закључио је градоначелник.
Градоначелник Београда Александар Шапић и председник Скупштине града Никола Никодијевић, као и сви градски већници и секретари, од 17.15 часова паљењем свећа испред Старог двора одали су пошту настрадалима, а грађани ће то моћи да учине од 18 часова данас па до недеље у поноћ.
Шапић је положио венац испред Скупштине града у помен жртвама обе трагедије и запалио свеће.
Грађани су почели да пристижу, за сада у малом броју, и почели су да пале свеће.
Испред Старог двора налази се и велики број комуналних полицајаца.
Грађани траже строже казне
Окупљени грађани углавном траже строже казне за таква дела и сматрају да су ти трагични догађаји последица утицаја западне културе.
"Ја мислим да је то реално са становишта процене безбедности у земљи преливање западног система вредности. Није само ментална болест, мислим да је акумулирано незадовољство. Да ли је онај мали монструм или не, то ће психијатри рећи, али да се такав акт уради тако стручно, диверзантски, то многи тинејџери нису у стању да ураде револверашки. Ја сам из генерације социјализма, а ово је неолиберални капитализам, видимо како су нас усрећили", каже Драган Мезнарић, који истиче да је радио у војсци.
Додаје да ће проблеми, ако их годинама гурате под тепих, кад-тад ескалирати.
"А када експлодирају сви смо ми данас у жалости. Када погледате од смрти маршала Тита до данас, колико је година прошло, а на које гране смо ми дошли. Не мислим само у економском смислу, већ у том агресивном смислу, када се то решава револверашки. Ми смо онда дивљи Балкан", закључује Мезнарић.
Његов суграђанин осврнуо се на оца дечака који је извршио масакр у ОШ "Владисав Рибникар".
"Угледни грађанин. Шта су родитељи других, неугледни... Како угледан, има чету да наоружа? Ја разумем љубитеље оружја, сви смо ми били у војсци, али нешто са човеком није у реду. Пет пушака има и не знам колико револвера. То је морало да се догоди", пита се тај грађанин.
Трећи сматра да држава треба да све невладине организације избаци из земље.
"Направити такав закон да више нема да ли неко има осам година, 88 или 108, да сви морају да одговарају кривично. Цела Србија је завијена у црно, ако тако нешто направе, треба да никада више не изађу из затвора. Наши вероватно никада неће увести смртну казну, али онда бар никада да изађе из затвора. Дати му пет доживотних робија. Једноставно, сабирати и ако треба дати 350 година затвора, па ако преживиш, преживиш", сматра тај Београђанин и додаје да треба увести што више милиције, а у школама обезбеђење.