Аљбин Курти наоружава "војску": Помажу му страни партнери

Основана је и посебна радна група са циљем убрзања уласка самопроглашеног Косова у НАТО и УН

Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти представио је пред посланицима "Стратегију безбедности 'Косова' 2022-2027", истичући да су чланство у НАТО и ЕУ предуслови за одрживи развој такозваног Косова и региона, пренео је портал "Репортери".

Курти је током представљања Стратегијe навео и да је Влада посебну пажњу посветила безбедносним институцијама, додајући да је повећан буџет КБС.

"Повећали смо буџет за КБС са 63 милиона на око 102 милиона евра за 2022. годину", изјавио је Курти.

Он је нагласио да је ово друга Стратегија од проглашења независности такозваног Косова.

"Част ми је да пред вама представим Стратегију безбедности 'Косова', другу по реду од проглашења независности наше републике, ово је кровна стратегија сектора безбедности, која препознаје ризике и скокове и изазове за безбедност 'Косова', истовремено, представља прилику и визију за нашу будућност", навео је Курти.

Курти је напоменуо да је Стратегија израђена у блиској сарадњи са свим државним институцијама, подвргнута је процесу екстерних и унутрашњих консултација, укључујући државе Квинте (САД, Италија, Немачка, Уједињено Краљевство и Француска), као и друге пријатељске земље.

"Основали смо радну групу са високим члановима, са циљем да интензивирамо рад за чланство у НАТО, за шта смо наишли на додатно разумевање пријатељских земаља, тежимо што скоријем чланству у Партнерству за мир. Истовремено, радимо на апликацији 'Косова' за статус кандидата и спроводимо неопходне реформе како бисмо олакшали процес интеграције у Европску унију", поручио је Курти.

Курти је такође говорио и о убрзању војних набавки за КБС, али је позвао и све заинтересоване који су у могућности да новчано помогну, те се захвалио на ранијим донацијама.

Подсетимо, Косовске безбедносне снаге формирале су привремене приштинске инститције 21. јануара 2009. године у јужној српској покрајини.

Гледајући међународно прво и споразуме УН, КБС су паравојна формација и њихово формирање је у директној колизији са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН. 

Власти такозваног Косова представљају их међународној заједници као службу за хитне случајеве на Косову и Метохији, која се налази под контролом и командом КФОР-а и самопроглашеног Косова. Оснивање КБС помогле су земље НАТО-а, нпр. САД су донирале војне униформе, Немачка војна возила. По оснивању Словенија је донирала 30.000 евра. КБС има у циљу деловање по НАТО стандардима.

Влада самопроглашеног Косова покренула је "план Б" за трансформацију Косовских безбедносних снага (КБС) 2018. године у војску, јер је због вета српских посланика то било немогуће учинити путем уставних амандмана. Нови план је предвиђао период од 10 година, током којег ће бити извршена транзицијa.