Масакр који је починио К. К. (13), када је у ОШ "Владислав Рибникар" у Београду из ватреног оружја убио осам ученика и радника обезбеђења, открио је на најболнији начин све пукотине у институцијама и слабости друштва и система да заузда насиље најмлађих, пише "Политика".
Како се наводи, одавно су злочини малолетника веома свирепи, а деца која чине најтежа кривична дела све су млађа.
Подсећа се да К. К. због својих година неће кривично одговарати, а не могу бити санкционисани ни његови родитељи сем, како се истиче, у делу своје одговорности, због неадекватног чувања оружја и евентуално за пропусте у бризи о дечаку.
"И док за деветоструко убиство у школи нико неће отићи у затвор, државне институције најављују да ће спровести низ корака да се овако страшан догађај не понови".
Подсећа се да је у низу мера које је по предлогу председника донела Влада Србије и она којом се налаже спуштање старосне границе за кривичну одговорност са 14 на 12 година.
Ову иницијативу председника Србије подржало је Удружење судија и тужилаца, међутим, како се додаје, део струке сматра да предност треба дати превентиви. Заступници таквог мишљења указују да би спуштање старосне границе била грешка, која би увела све више деце у кривично-правни систем и само погоршала проблеме.
Има примера да дечаци од 11 или 12 година направе "клан" и почну да малтретирају вршњаке, није ретко ни несхватљиво насиље деце према члановима породице или околини, бруталности у школским клупама, а забележени су и случајеви сексуалног злостављања које чине деца испод границе кривичне одговорности, наводи се у тексту.
"Иако је утисак да су деца данас много зрелија, истина је да се заправо спорије развијају. Проблем је што ми немамо одговор система за децу која су испод границе кривичне одговорности", каже консултант и председница УО Центра за права детета Инес Церовић.
Она напомиње да се од седамдесетих година прошлог века ради на томе да се децом бави систем социјалне заштите који функционише "испод свих капацитета", док би спуштањем границе кривичне одговорности децу пребацили у кривични систем који не даје никакав одговор, већ само изриче санкцију.
"Имамо децу која су учинила више од 100 кривичних дела, а немају 14 година. То само показује колико је проблем дубок. Држава треба да оформи мултисекторски тим који би направио системски одговор и за децу испод 14 година, а који би могао да се примени и на дете које је починило злочин у школи", каже Церовић.
Криминолог Александар Стевановић наводи да не сматра да је нижа граница кривичне одговорности нешто што ће решити проблем.
"Шта ћемо урадити ако такав злочин учини дете од 11 и по година", каже Стевановић и додаје да би доношењу нових мера требало да претходе озбиљне студије, као и да нема "чаробног штапића" којим може нешто одмах да се уради.
Стевановић очекује да ће након вештачења дечак који је убио девет особа, у зависности од менталног здравља и утврђених абнормалности, остати у надлежности Центра за социјални рад и да неће бити враћен у породицу.