Хаг спремио приручник за наше школе

Приручник Хашког суда о томе како користити архивску грађу за подучавање историје о сукобима деведесетих требало би да буде објављен средином јуна, пишу "Вечерње новости"

Историју не пишу судови, нити политички моћници какви су они који стоје иза хашког механизма, коментаришу саговорници београдских "Вечерњих новости" програм "Водич за наставнике историје – како користити архивску грађу за подучавање историје о сукобима деведесетих" који је покренуо Механизам за кривичне санкције за бившу Југославију.

У Механизму тврде да је приручник намењен наставницима историје који желе да унапреде своја знања и вештине у коришћењу архивске грађе Међународног кривичног суда за бившу Југославију када припремају часове историје о сукобима из деведесетих година.

За Зорана Живановића који је радио као адвокат у више процеса у Хашком суду неприхватљиво је да пресуде из Хага буду довољан извор за историјску грађу.

"У свакој пресуди о Сребреници помиње се различит број жртава, па који су онда узели за приручник", пита се у изјави за "Новости" овај адвокат.

Живановић каже да би приручник могао бити од користи, уколико би постојао предмет који се зове Хашки трибунал, јер би могла да се проучава методологија рада.

"Странке долазе до одређених доказа, презентују оне које им одговарају у процесу, остале не показују и суд доноси одлуку. Пресуда није потпуна историјска истина", напомиње Живановић.

Историчар проф. др Милош Ковић подсећа да се Механизам за кривичне санкције за бившу Југославију још у време док се звао Међународни кривични суд за бившу Југославију, суочио с питањем да ли би требало да се бави историјом.

"Поучени неуспесима са оптужницама против Слободана Милошевића и Војислава Шешеља, које су више личиле на параисторијско штиво о злим Србима, него на судске акте, њихови стручњаци саветовали су им да се окану српске историје и да се концентришу на утврђивање кривице у конкретним случајевима", каже Ковић.

Очигледно је, додаје он, да их ни у Суду ни у Механизму нису послушали, јер тиме би се одрекли свог основног задатака: доказивања да су за све ратове и злочине на Балкану, од 1912. до данас криви Срби.

Саговорник "Новости" упозорава да су у нашем школском систему увелико заживели пројекти у којима Механизам и његови НАТО финансијери обучавају српске наставнике да нашој деци предају "хашку историју", по којој су њихови преци били ратни злочинци, а не хероји и мученици.

У Хашком механизму кажу да су водич израдили у сарадњи са Европским удружењем наставника историје и представницима удружења наставника из целе бивше Југославије. Из Србије су у том послу учествовали професор историје на Филозофском факултету Марко Шуица и наставник историје у ОШ "Бранко Радичевић" у Батајници Александар Тодосијевић.

"Приручник ће бити објављен до средине јуна, када ће бити познато више детаља, регионалног је карактера и намењен је свим наставницима историје у земљама бивше Југославије", каже Тодосијевић.

Он напомиње да употреба приручника у школама није обавезна, да његов садржај неће једног дана постати и део градива из историје, а да наставници могу, али не морају да га користе.

Пројект је финансирала Европска унија.