Брнабић представила експозе: Србија ће наставити да напредује, енергетика је приоритет нове владе

Апсолутни приоритет нове владе биће енергетика, навела је премијерка Србије приликом представљања чланова свог кабинета

Мандатарка Ана Брнабић поднела је експозе пред посланицима Скупштине Србије и навела да ће наредна влада имати много веће изазове него што смо могли да замислимо. Основни задатак будуће владе је, како је навела Брнабићева, да се Србија позиционира у свету који клизи у трећи светски рат и да задржи своју стабилност и настави раст и развој.

Прошле седмице посланици су усвојили измене и допуне Закона о министарствима, што је био корак ка формирању нове Владе Србије.

Влада ће имати 25 министарстава и два министарства без портфеља, а канидате за министре, јавност је сазнала за викенд, након седница Председништва Социјалистичке партије Србије и Српске напредне странке.

Одбор за административно-буџетска и мандатско-имунитетска питања Народне скупштине раније данас је усвојио оставке неких народних посланика, од којих су већина кандидати за министре у новој влади.

Најдуже образлагање експозеа је трајало шест сати, а у парламенту га је као кандидат за председника владе прочитао Александар Вучић. Експозе је имао укупно 260 страна.

25. окт 2022 • 18:13

Брнабић тражи извињење "заветника"

Мандатарка Ана Брнабић затражила је извињење странке Заветници Александру Вучићу и СНС-у за многе ствари које су говорили, а испоставило се да нису тачне.

"Ако сте заиста патриоте, као што кажете, онда то дугујете грађанима Србије. Причали сте у предизборној кампањи да ћемо одмах након избора увести санкције Русији. Нисмо увели санкције Русији, али извињење нисмо чули", рекла је Брнабић.

Подсетила је да је изричито рекла да никада неће признати независност тзв. Републике Косова, а исто је обећао и председник Србије Александар Вучић.

Брнабић је питала и како су то "заветници" нашли заједнички језик са онима који су за признање лажне државе Косово и увођење санкција Русији.

"Ваш заједнички именитељ је власт", приметила је она.

Говорећи о бившем министру пољопривреде Браниславу Недимовићу, мандатарка Брнабић каже да је поносна што је радила са њим.

Такође је показала фотографије Бошка Обрадовића са Чедомиром Јовановићем, Борисом Тадићем, Бојаном Пајтићем...

"Све заједно нека вас је срамота што сте причали да само што нисмо увели санкције Русији, а још нема санкција Русији. Можете само да се извините грађанима Србије", истакла је она.

Брнабић одговорила на критике Бошка Обрадовића

Мандатарка Брнабић је критике Бошка Обрадовића окарактерисала као популизам.

"Ово је све што смо чули је заиста невероватан фасцинантан пример популизма. Сви скупа су заједно кад треба да се удари на СНС и владу коју предлажемо. Кад треба да се формира влада једни другима вичу "Удри, Боле". Да сте искрени према себи и да верујете у то што причате, ви бисте гласали за ову владу. Ми смо све то већ урадили, и пошто је влада континуитета наставићемо то да радимо.

Рекла је и да министри који су били у претходној влади, а нису у новој нису избачени.

"Потпуно је природно у нормалним земљама и нормалним странкама и коалицијама да се људи мењају. Ти људи нису избачени. Дали су све од себе, сад су дошли неки нови људи, нове идеје, нова енергија", казала је Ана Брнабић.

Она је Обрадовићу поручила да се "из владе не избацује као што је он покушао да избаци из кабинета бившу председницу Скупштине Мају Гојковић".

"Чули смо колико смо новца могли да дамо за нове енергетске капацитете и ја бих се донекле сложила са вама, могли смо то боље. Опет, нажалост, због ситуације у каквој се налазила земља се нисмо довољно тиме бавили. Били смо уверени да је наш енергетски систем довољно стабилан док не нађемо времена да се више бавимо њиме. Али, ми смо након 30 година кренули да градимо нове енергетске капацитете.

Брнабић је питала "где су сви остали били 30 година и  зашто нису покушали да направе један нови енергетски капацитет?"

"Не два, три. или пет, нису ставили ни камен темељац. То су вашу коалициони партнери. Ми смо почели да градимо гасовод до Бугарске, нисам видела да се Србија гасификовала тада. Изградили смо Балканси ток за 12 месеци, а да га нисмо завршили данас не бисмо имали гас. Да ли је неко пре нас градио гасовод?"

Наводи да, и поред кризе, ово нису најгоре године за наш електроенергетски систем.

"Србија је сваке зиме увозила струју. Ми смо били нето извозник, али зими смо увек увозили струју. Замислите да нисте узимали новац из "Колубаре" за Двери, колико бисмо могли новца да уложимо у наш енергетски систем", питала је Брнабић Обрадовића, подсећајући на донације које су Двери добијале од "Колубаре".

Брнабић каже да су "изворни напредњаци" сви ту и да јој је жао што она није "изворни напредњак", али да се тако осећа.

"Ви кажете да има све мање изворних напредњака. Па ја се ту потпуно не би сложила, мислим да су сви изворни напредњаци ту, а да нових има све више. Мени је жао што нисам изворни напредњак, али осећам се као да јесам. Изворни напредњаци су сви ту и они су довољно велики људи и велике патриоте, да се не бију за функцију и нису у странци да би били министри, већ да би сви заједно направили нешто за ову земљу. Када би учили нешто од СНС, можда би и ви у народу били јачи. Мени је добро да не учите, само се плашим да ће на следећим изборима Вучић морати да спусти цензус на један одсто да би поново имали опозицију у парламенту. Оно што ми сте свиђа је да сте и ви то схватили".

Одговарајући на оптужбе о сарадњи власти и Драгана Ђиласа, Брнабић подсећа да су Двери потписале са Ђиласом "споразум са народом", а у том "споразуму" се не помиње Косово и Метохија.

"Када причате о Хагу и српским затвореницима, да вас подсетим када је генерал Лукић бувално киднапован са ВМА, испоручен Хагу без налога, у пиџами, његову породицу нису обавестили."

Говорећи о наводном патриотизму оних који нападају СНС, подсетила је да је напад на Скупштину Србије изведен на 15. годишњицу погрома српског народа са Косова и Метохије.

Мандатарка каже да је економска ситуација тешка, али да се боримо.

"У Србији је најјефтинији хлеб у Европи, као и грejање. Сигурна сам да грађани виде да се боримо."

Брнабић је коментарисала и изјаве лидера Двери о "геј пропаганди".

"Када нека жена жели да затрудни она свуда види трудне жене, кад мушкарац воли лепе жене, он их свуда види и када неко говори о геј пропаганди, не знам шта је његов проблем. Јер Вас народни посланиче то баца у проблем. Шта вас боли? Увек то има неко значење, да га ја сад не тумачим."

Брнабић о односима са Мађарском

Посланик Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор истакао је да та партија подржава владу Ане Брнабић, а мандатарка се захвалила њему, али и целој посланичкој групи на подршци.

"Мислим да је посебно важно што смо успели да изградимо јаке и добре односе са Мађарском, што нам је у тешким тренуцима много помогло. Ја, као и моји министри, осећали смо слободу да се консултујемо са мађарским колегама. Даћу вам мали, али не тако баналан пример, када сам се чула са Петером Сијатром који ми је како су они сертификовали Спутњик вакцину. То је нешто што је од непроцењиве важности, да можете нешто од некога да научите. Поносна сам што смо имали шест заједничких седница владе и очекујем да кренемо да радимо на седмој", рекла је Брнабић.

Према њеним речима, један од најважнијих пројеката је нафтовод који ће Србија градити до Мађарске. Напоменула је да ће наша земља морати да гради додатна гасна складишта, али да су она које имамо у Мађарској изузетно важна и за привреду и грађане.

Брнабић поручила Лазовићу : Вучићу пошаљите писмо захвалнице за прво радно место

После критика Радомира Лазовић, мандатарка је рекла да су 2012. године сви у региону имали бољу ситуацију од Србије, те да смо се тада борили са Албанијом у економском смислу.

"Да је пре нас било боље, све би изгледало другачије", казала је Брнабић.

Истиче да верује да би Радомир Лазовић подржао континуитет Владе од 2008. године.

"Да наставимо да нам расте незапосленост и ако може стопа јавног дуга да иде на 150 одсто БДП-а?", упитала је мандатарка.

Брнабић је приметила да би Лазовићу Владу правила Виола фон Крамон.

"Ја се поносим тиме што мени Владу не прави ни Виола фон Крамон, ни амбасадори, ни тајкуни, као што је то некада било у владама вашег континуитета. Поносим се што радим са Александром Вучићем и драго ми је што могу да га питам за савет, а највећа част ми је и што сам члан СНС, па онда и у странци можемо да причамо о томе какву ћемо владу формирати", напоменула је Брнабић.

Подсетила је да је бивши председник Борис Тадић направио авион од папира кад је видео да је у Србији било 440.000 незапослених људи и 440.000 породица без посла.

"Памтићу то док сам жива. Тако је и тада правио авиончиће, па смо завршили како смо завршили", рекла је она.

Пре десет година, просечна зарада у Републици Србији била је 330 евра, подсетила је Брнабић Лазовића. 

"Очекујем да кажете и неку реч хвале за Александра Вучића јер је он инсистирао да спустимо цензус на три одсто, захваљујући чему сте ви у скупштини и имате први посао. Вучићу пошаљите писмо захвалнице за прво радно место зато што је спустио цензус на три одсто."

Она је истакла да је Народни музеј био затворен од 2003. до 2012. године.

"Да ли нам је пре био феноменалан ваздух? Ко је градио прве филтере за одсумпоравање на нашим термоелектранама? До краја ове године биће завршен на ТЕНТ-у, на читавом Блоку А", казала је мандатарка.

Коментаришући нападе на Синишу Малог и Горана Весића, подсетила је на прве ЕКО линије у Београду за време њихових мандата.

"Реците људима како да направе своје НВО, па као Добрица Веселиновић да повећају приход за 2.100 одсто", поручила је Брнабић Лазовићу.

Она је објаснила да је прошла власт за смањење загађења ваздуха урадила само то да је затворила фабрике, а људи због сиромаштва нису имали новца ни бензин да купе.

Брнабић: Србија ће наставити да напредује!

Ова 2022. је година у којој подвлачимо црту након 10 година од промена у Србији, рекла је Брнабић.

Пре десет година Србија је била економски поражена, на коленима, незапосленост је била виша од 25 посто. Наша земља се по свим критеријумима налазила на зачељу региона Западног Балкана, али је нашим радом успела да се издигне.

Политичка и економнска стабилност су највећа тековина нашег досадашњег рада, рекла је она.

Политичка стабилност нам је омогућила да се боримо за наше националне интересе, економска се одражава у вишим платама, пензијама, нижој незапослености. За 10 година смо скоро дуплирали наш БДП.

Све ово је показатељ колико смо напредовали, упркос свим проблемима и препрекама. Ова влада мора да схвати тежину свог задатка и бреме одговорности.

У годинама пред нама морамо да нађемо снаге, начина и простора да сачувамо све што смо постигли и морамо да наставимо да напредујемо, убеђена сам да ће Србија наставити да побеђује, закључила је Брнабић свој експозе.

Очекујемо од ЕУ и Приштине да обезбеде оснивање Заједнице српских општина

Даћемо све од себе да сачувамо мир и изградњи просперитетног, стабилног, боље повезаног региона.

Иницијатива "Отворени Балкан" је отворена и за Приштину јер ће обезбедити дијалог о најважнијим темама за квалитет свих људи на овим просторима.

Посвећени смо дијалогу са Приштином али пре договора о нормализацији, први споразум о нормализацији - Бриселски, мора бити у потпуности имплементиран.

Очекујемо од ЕУ као потписнице тог споразума и Приштине да обезбеде оснивање Заједнице српских општина.

Наставићемо свим снагама да подржавамо наш народ на Косову и Метохији, поручила је Брнабић.

Желимо да постанемо чланица ЕУ, али тражимо да се поштује наш територијални интегритет

Србија негује своја пријатељства, што се види по броју посета страних званичника, састанцима председника Александра Вучића са другим политичарима и скуповима организованим у земљи, рекла је Брнабић.

Она је указала да ће наставити са радом на унапређењу добрих односа односима са партнерима у региону, Европи, Азији, Америци, на Блиском истоку и изградњи нових.

Влада Србије има обавезу да чува и брани нашу независност и самосталност, да води самосталну политику и стално има на уму наше националне интересе.

Желимо да постанемо чланица ЕУ и на томе ћемо радити, али тражимо да се поштује наш територијални интегритет, поручила је Брнабић. На исти начин на који се данас, потпуно исправно, брани територијални интегритет других признатих држава.

Ми тражимо да се принципи међународног права поштују неселективно.

По леђима Србије је први пут после Другог светског рата извршена агресија на земљу оснивача Уједињених нација. На самом крају 20. века бомбардована је без одлуке Савета безбедности УН земља која није крочила на територију друге државе. Почињена је тада брутална агресија и уведен принцип права јачег на уштрб међународног права, рекла је Брнабић што дочекано аплаузом.

Проглашење независности КиМ и признавање исте од стране неких, отворили су Пандорину кутију и довели свет овде где је сада.

Зато сви који Србији данас спочитавају како треба да се понаша, прво треба да се запитају да ли су они који су учествовали у бомбардоивању СФРЈ имали право да нападну једну међународно признату земљу без консултација и одлуке УН.

Треба да се запитају да ли су поштовали принцип међународног права и да ли су у случају Србије поштовали релевантну резолуцију УН. У одговорима на ова питања ће се можда наћи разумевање за позицију Србије.

Ми тражимо да се принципи међународног права не тумаче како коме одговара, у зависности од времена, околности и прилика већ апсолутно и неселективно, поручила је премијерка.

Наше црвене линије су сасвим јасне. Интерес Србије нам је светиња, рекла је она.

И ЕУ се може много тога замерити, али чланство у ЕУ је наш крајњи циљ

Србија наставља европски пут јер припада породици европских земаља.

Више од 65 одсто страних инвестиција долази из ЕУ. Више од 70 посто извоза се пласира у ЕУ, поручила је Брнабић и нагласила да читав регион може да буде стабилан и просперитетан само као део европске породице.

И ЕУ се може много тога замерити, али она јесте најуспешнији мировни пројекат човечанства и стратешки наша крајња дестинација јесте чланство у Унији, поручила је Брнабић.

Колико ће успешни бити преговори Србије и Брисела, зависи од читавог низа фактора, али најмање од брзине и квалитета реформи у Србији.

Дуго је најважнији био напредак у области владавине права. Данас јасно разумемо да даљи напредак зависи од два питања - увођења санкција Русији и нормализацији односа са Приштином.

У интересу наше земље је да наставимо са реформама на путу ка ЕУ, јер је то најбоље за нас, јер тежимо владавини права и јаким институцијама.

Јачање дуалног модела образовања

Морамо да повећамо конкурентност и продуктивност како бисмо повећали економски раст, а да бисмо то постигли морамо да улажемо у образовање, нове технологије, иновације.

Брнабић се заложила за јачање дуалног модела образовања јер се ученици који уче по том моделу, брже и лакше запошљавају и добијају веће плате.

Морамо да повећамо и обухват дуалног модела и на факултетима и анимнирамо више компанија да се укључе у тај програм, рекла је она.

Морамо да улажемо у науку јер то значи иновације и бољу конкурентност, рекла је Брнабић и најавила нове инвестиције у научно-технолошке пројекте.

Енергетика је апсолутни приоритет нове Владе

У јеку сукоба на европском тлу, у политичком смислу, емоције су надвладале разум. Највећа јагма у свету биће за храном и енергентима. У таквом свету Србија треба да се позиционира, да задржи своју стабилност, настави раст и развој и то је основни задатак будуће владе, рекла је Ана Брнабић.

Колико ће то бити тешко и колико ћемо напорно сви заједно морати да радимо најбоље је рекао француски председник Емануел Макрон који је указао да тренутак у којем живимо као да је саздан од низа криза које су све озбиљније од претходне и да је дошао крај обиља и безбрижности.

Апсолутни приоритет биће енергетика, поручила је Брнабић и додала да ће се на исти начин на који се претходна влада бавила здравством у јеку пандемије, нова бавити енергетиком.

А то значи уношење знања и енергије, да будемо храбри, покушавамо нове ствари, усвајамо иновације, ослањамо на сопствене капацитете, мењамо устаљена мишљења, рекла је она и додала да су ствари већ кренуле да се мењају.

Након деценија стагнација, следеће године можемо да рачунамо на нове енергетске капацитете. Завршавамо изградњу Блока Б3 термоелектране Костолац Б, што значи додатних 350 мегавата, гасне интерконекције до Бугарске што ће нам обезбедити алтернативну руту за гас, настављамо са изградњом хидроелектране у БиХ, а то је додатних 115 мегавата...

Мораћемо да радимо на изградњи нафтовода како бисмо се диверсификовали. Не смемо а се ослањамо на само један извор или једног партнера, посебно када се покаже да те стране користе енергетску кризу за политичке обрачуне, поручила је председница Владе Србије.

Брнабић: Свет клизи у Трећи светски рат

Пред наредном владом много већи изазови него пре две године, рекла је Брнабић током експозеа.

Уместо мира и просперитета после пандемије, избио рат на европском тлу. Украјина је једина спољнополитичка тема и однос према Русији, а енергетика и инфлација искључиве економске теме.

Свет полако, нажалост, клизи у Трећи светски рат, са све чешћим и озбиљнијим звецкањем нуклеарним наоружањем и све мањим шансама за мир који би се склопио у кратком року.

Приоритети нове владе: Реформа правосуђа, јачање медијске сцене

Промена Устава једна од најзначајнијих тековина претходне Владе, јер ће спречити да се понови срамна реформа правосуђа када су бројне судије остале без посла преко ноћи, рекла је премијерка представљајући рад своје владе до сада.

Деполитизација судства обезбедиће да су сви пред судовима једнаки и да нема заштићених, оценила је она и додала да је уз зрдравство и борбу за животни стандад грађана и измену Устава, урађено је још много тога за грађане Србије.

Још много посла је пред нама, када је реч о рефорама правосуђа, у јачању слободе медија и унапређењу медијске сцене, што ће и бити приоритети нове владе, обећала је Ана Брнабић.

БДП Србије први пут у историји прешао 50 милијарди евра

Брнабић је поручила да је БДП Србије прошле године први пут у историји премашао 50 милијарди евра.

Ове године очекујемо да ће ићи и преко 60 милијарди евра, рекла је она.

Више од три милијарде евра страних инвестиција

Премијерка Србије Ана Брнабић поручила је да је током 2021. године забележен рекордни ниво страних директних инвестиција од 3,7 милијарде евра, а да се ове године очекује приближно исти или нешто виши.

Од октобра 2020. имали смо 66 отварања фабрика или постављања камена темељаца за нове фабрике које ће обезбедити преко 26.000 нових радних места у Србији, подсетила је премијерка.

Све ово, уз изградњу путева и инфраструктуре омогућило нам је да у две године пандемије кумулативно имамо једну од највећих стопа економског раста у Европи, односно да будемо други у Европи одмах након Ирске.

У две кризне године, БДП за 2020. нам је опао за 0,9 одсто док је 2021. растао 7,5 одсто, поручила је Брнабић.

Брнабић: Незапосленост на историјски најнижем нивоу

Представљајући програм нове Владе, Брнабић је подсетила на рад старе, рекавши да се Србија током пандемије борила да сачува животни стандард грађана.

Обећали смо да ћемо се, кроз све изазове, борити за бољи живот грађана Србије. Радили смо на очувању радних места, подршци малим и средњим предузећима, очувању продуктивности и конкурентности, рекла је она.

Према подацима Светске банке, Србија је само једна од десет држава на свету која је имала смањење незапослености у 2020. години, поручила је Брнабић.

Незапосленост у Србији  је 9,8 посто, на историјски најнижем нивоу. Просечне плате су више од 600 евра, до краја године очекујемо да ће бити и преко 700 евра, додала је она.

Брнабић почела представљање програма нове Владе Србије

Премијерка Србије Ана Брнабић почела је представљање програма своје Владе.

Сви у свету очекивали да ће након успешне борбе против короне доћи до економског опоравка и сарадње. Нажалост, догодило се супротно, указала је премијерка.

Пандемија је економски исцрпела и најбогатије земље, али смо ипак нешто научили из ње - окретање мултилатерализму и сарадњи, дељењу ресурса, рекла је она.

Брнабић је подсетила на успешну борбу против короне, укључујући и набавку вакцина.

Србија је земља у коју су људи из иностранства похрлили да се вакцинишу и која је похрлила другима у помоћ у виду вакцина, тестова и хране.

Паралелно смо наставили, усред пандемије, јачање нашег здравственог система.