"Новости": Вучић се премишља око одласка на инаугурацију Милатовића

Према незваничним сазнањима, један од разлога за могући останак шефа државе код куће су вести да ће церемонији у главном граду Црне Горе присуствовати и председница такозваног Косова Вјоса Османи

Председник Србије Александар Вучић још није одлучио да ли ће отићи на инаугурацију свог црногорског колеге Јакова Милатовића која је заказана за суботу у Подгорици. Према незваничним сазнањима "Новости", један од разлога за могући останак шефа државе код куће су вести да ће церемонији у главном граду Црне Горе присуствовати и председница такозваног Косова Вјоса Османи.

Подгорички дневник "Вијести" објавио је да ће међу гостима у здању Народне скупштине Црне Горе, осим Османијеве, сигурно бити хрватски лидер Зоран Милановић, чланови Председништва БиХ Жељка Цвијановић и Жељко Комшић и први човек Албаније Бајрам Бегај, као и да се још чека потврда за долазак Вучића и бошњачког члана Председништва БиХ Дениса Бећировића.

Најављујући свечаност на којој ће преузети дужност од Мила Ђукановића, који је после три деценије отишао у политичку пензију, Милатовић је свему покушао да угради призвук агенде "Отвореног Балкана", иако званична Подгорица није приступила тој иницијативи.

"Сви председници земаља региона су позвани у духу једне политике добросуседских односа коју Црна Гора жели да има са свим својим суседима. Мислим да би и њихов долазак управо био добра порука и Европској унији и широј међународној заједници о сарадњи унутар региона", рекао је Милатовић.

Колико у исписивању позивнице председници лажне државе има добрих намера према Београду опште је познато и своди се на континуитет политике из епохе Ђукановића која врви од антисрпских потеза, наводи се у тексту београдских новина. Уосталом, како се додаје, и сам Милатовић је чим је испио победнички шампањац после другог круга председничких избора, наговестио да се неће мењати спољнополитички курс, односно да је за њега "Косово завршена прича".

Подсећа се и да је делегација Црне Горе недавно на седници Комитета министара Савета Европе гласала за то да се апликација тзв. Косова за чланство у овој организацији уврсти у дневни ред.

Иначе, Османијева је последњи пут боравила у званичној посети Црној Гори 7. и 8. фебруара ове године. Тада је оценила "да је Србија једина држава региона која не жели добре међусуседске односе с Косовом", као и да се Русија преко Београда меша у унутрашње ствари тзв. Косова.

Лидер Демократске народне партије Милан Кнежевић јавно се побунио због тога што је Подгорица била окићена заставама лажне државе.

"Овако су неки са заставама и цвећем дочекали Талијане 1941. као Дритан и Мило што данас унередише Подгорицу због Вјосе Османи", написао је Кнежевић на Твитеру предложивши да би могли да се сретну у Жутој кући, јер би тамо били "своји на своме и нема ниједног Србина да им смета".