Пропали преговори тзв. ЦПЦ и Владе ЦГ: Траже разговор само са Абазовићем, а он шаље саветнике

"Одлука владе о саставу преговарачког тима је уперена против дигнитета Црногорске православне цркве", званично је јуче љутито саопштено из тзв. ЦПЦ

Преговори тзв. Црногорске православне цркве и Владе Црне Горе око потписивања "Темељеног уговора", пропали су, односно запели већ на првом кораку јер се, према вестима из Подгорице, лидер ове организације, распоп Мираш Дедеић жестоко наљутио на премијера Дритана Абазовића и министра правде Марка Ковача који су као преговараче у име Владе Црне Горе делигирали – нижеранигране чиновнике и саветнике!

Састанак у Влади Црне Горе између, како су очекивали у тзв. ЦПЦ, на једној страни премијера и министра правде, и на другој тзв. митрополита Михаила, који је био заказан за данас у 11 сати, отказан је још јуче због горе наведеног великог проблема који је изненада настао.

Јуче је експресно реаговао потпредседник Савета тзв. ЦПЦ Стево Вучинић који је "Побједи" изјавио да је – "делегирање нижих чиновника да са поглаваром Црногорске православне цркве, митрополитом Михаилом у име владе преговарају о потписивању уговора о питањима од заједничкога интереса између Црне Горе и ЦПЦ, премијер у техничком мандату Дритан Абазовић показао не само сопствени однос према ЦПЦ, већ и да се компетенције у питању сувереног обављања власти на територији Црне Горе очито налазе у рукама стране силе „која станује на Kалемегдану”.

За све им крива Србија

Реакција Вучинића уследила је после отказивања почетка преговора од стране тзв. ЦПЦ, уз објашњење да је "ЦПЦ прошле седмице добила званичан позив за састанак у Kабинету председника Владе", али да су "митрополита Михаила и делегацију ЦПЦ јуче информисали да га неће примити Абазовић и министар Kовач, него неко од премијерових сарадника и службеника Kовачевог ресора".

"Влада Црне Горе, уместо председника господина Абазовића и министра правде господина Kовача, како је било договорено, за преговоре са стране владе и министарства делегирала је двојицу службеника, а место састанка преместила из зграде владе у зграду Министарства правде. Црногорска православна црква држи тај акт владе као изругујући, уперен против ауторитета Његове Светости господина Михаила и дигнитета Црногорске православне цркве, због чега и отказује преговоре", званично је јуче љутито саопштено из тзв. Црногорске православне цркве.

Стево Вучинић овим поводом "Побједи" је изјавио да су очекивали да ће Абазовић као председник Владе "који свакодневно јавно акламира себе као врховног, не само политичког арбитра у Црној Гори демонстрирати личност достојну те функције".

"А он је јавно демонстрирао, једну врло видљиву тамну руку која из позадине, с утока Саве у Дунав, управља процесима у Црној Гори. Стога и нисмо изненађени, и према тој чињеници се и равнамо", рекао је  поред осталог Вучинић, додајући да се "с Kалемегдана увек чула труба која је позивала у бој против свега црногорскога".

Вучинић је још "Побједи" потврдио како сматра да "Абазовић повлашћује другу верску заједницу у односу на ЦПЦ, узевши у обзир да је свештенство СПЦ примио на највишем нивоу". Додао је и да је такво стање "производ ситуације у којој влада заступа стране источне, али и западне силе 'које кривим очима гледају на државност Црне Горе'".

"Очито су је ставили у функцију туђих интереса, као улог у корист Србије, којим решавају српско-албанске спорове у вези Kосова. Што се тиче међународне заједнице, Црна Гора је очито 'предата на уживање' Србији у замену за признање Kосова и отклон од утицаја Москве. Стога су посредством Српске цркве, коју су подстрекавали и подржавали да такозваним литијама 2020. године помогне рушење уставнога поретка, учврстили власт Србије на територији Црне Горе, која је у свим сферама црногорске администрације делегирала гаулајтере који у њено име врше власт", рекао је још потпредседник Савета ЦПЦ.

Нови уговор супротан оном са СПЦ

Иначе, уочи данашњих преговора, који су се пре почетка неславно завршили, тзв. ЦПЦ објавила је нацрт, уствари предлог "Уговора о питањима од заједничкога интереса између Црне Горе и Црногорске православне цркве".

Према оном што је објављено документ има 22 члана и, посебно данас констатују у Подгорици, "нема преамбулу која постоји у уговору који је Дритан Абазовић потписао са патријархом СПЦ Порфиријем у Подгорици прошле године".

"Побједа" данас подсећа да је поменутом преамбулом тог уговора, коју је предложила Патријаршија, "Црна Гора признала правни континуитет СПЦ од 800 година", "иако је та црква под данашњим називом и јурисдикцијом настала заправо декретом краља Александра Kарађорђевића, а потом озваничена од Васељенске патријаршије".

Што се самог уговора са ЦПЦ тиче, већ у првом члану наведено је, преносе медији у Подгорици, да "Влада Црне Горе и Црногорска православна црква, закључењем овог уговора додатно потврђују да ће Држава и ЦПЦ, свака у оквиру својих надлежности и деловања, поштовати међународно призната начела о одвојености верских заједница од државе и слободи вере и националног опредељења, те међусобно сарађивати у циљу пуног остварења права на слободу вероисповести и остваривања услова за унапређење верских права, вршења верских обреда и укупног деловања Цркве, њеног свештенства и верујућег народа црногорског".

Даље се овим уговором "ЦПЦ црквено-правним лицима, свештенству и верницима јамчи слобода вероисповести и неометана мисија цркве, одвојеност државе и цркве а предвиђа се и пуна примена уставне одредбе о забрани дискриминације по било ком основу и примена члана 15. Устава Црне Горе којим се утврђује да су све верске заједнице равноправне и слободне у вршењу верских обреда и верских послова".

Питања непокретности и реституције

Наводи се и да су уговорне стране сагласне да је ЦПЦ имала правни субјективитет и пре ступања на снагу овог уговора и Закона.

"Црногорска православна црква, полазећи од оствареног субјективитета, потврђеног актима државе и као следбеница и наследник Аутокефалне Црногорске православне цркве (уставно нормиране у члану 40. став 2. Устава за Kњажевину Црну Гору, а укинуте актом Kраљевине СХС, 17. јуна 1920. године), има искључиво право да у складу са канонским правом и Уставом Цркве уређује сопствено устројство, оснива парохије, епархије, манастире и друге црквене организационе јединице", стоји у члану пет уговора.

Што се имовине тиче, како је обелодањено, чланом 11. уговора дефинисано је да "Црква има право да купује, поседује, користи, отуђује покретна и непокретна добра, стиче имовинска права према одредбама Устава ЦПЦ, православних канона и позитивних закона Црне Горе", као и да оснива фондације у складу са уставним поретком државе.

У следећем члану наводи се и право ЦПЦ "да гради цркве, саборне цркве и манастире и да дограђује постојеће објекте, у складу са правним поретком државе", а да "држава новчано и материјално помаже цркву приликом изградње и обнове православних црквених објеката, посебно оних који имају културно-историјску вредност за државу Црну Гору и православне Црногорце".

Једним од чланова, који је посебно интересантан, дефинисано је и питање реституције.

"Реституција добара, одузетих, национализованих или неовлашћено уписаних на друге власнике без одговарајуће накнаде, биће спроведена у складу са законом који ће уређивати материју реституције у Црној Гори, уз претходни договор са компетентном црквеном влашћу ЦПЦ. Ради утврђивања некретнина које треба пренети у власништво ЦПЦ или адекватно надокнадити, биће установљена мешовита комисија, састављена од представника уговорних страна", наведено је у уговору.

Док се у Подгорици очекује расплет ситуације и евентуално заказивање новог састанка, у једном од коментара на друштвеним мрежама предложено је да би примерено место преговора могла да буде велика сцена Црногорског народног позоришта у Подгорици.