Председник Хрватске Зоран Милановић изјавио је да прву деценију чланства Хрватске у Европској унији не сматра "ни успехом ни неуспехом" и додао ће се лично борити против тога да ЕУ постане федерација.
Милановић је рекао да се противи "било каквој идеји о ЕУ као федералној држави" и нагласио да "ЕУ пати од хроничног мањка демократије и одговорности".
"То не желим. Не желим да опет имамо неки центар моћи, рекао је Милановић на конференцији '10 година Републике Хрватске' коју је организовао Центар за демократију и право "Мика Трипало".
Милановић је навео да је Хрватска дуго чекала да постане чланица ЕУ, али не тако дуго као друге државе западног Балкана, што је описао као "неки облик злостављања и неодговорности" према земљама кандидатима.
Хрватски председник је оценио да је буџет ЕУ "толико мали" да се с њим не може ништа урадити осим "оснивања иновационих центара, изградње понеког моста или ватрогасног дома".
Милановић је говорио и о шефу европске дипломатије Жозепу Борељу.
"Борељ је оптерећен таквим аферама да у мојој влади не би могао бити министар, а у Пленковићевој не знам. Као ни председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, додао је Милановић.
Хрватски председник се осврнуо и на посету француског председника Емануела Макрона Пекингу која је узбуркала западне савезнике, и рекао да он сматра да је Макрон имао право кад је говорио о већој аутономији ЕУ.
"Макрона сматрам најкалибриранијим, најразумнијим и најпотентнијим европским лидером", каже Милановић.