Специјални изасланик Немачке за Западни Балкан Мануел Сарацин изјавио је да је ситуација на КиМ тренутно мирна, али и даље изузетно нестабилна, додајући да је међународна заједница веома љута и разочарана, преноси Танјуг.
Сарацин је за немачке медије рекао да централно питање остаје нерешено, а то је како се може постићи заступљеност Срба на северу КиМ и, како је навео, "пуна интеграција" у приштинске структуре.
На питање зашто је Приштина игнорисала упозорења ЕУ и САД да не поставља одмах градоначелнике општина на северу КиМ које је изабрала мањина, Сарацин каже да влада премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија инсистира на томе да постави изабране градоначелнике, али истиче да проблем неће бити решен све док док српска већина у четири општине на северу КиМ не изађе на изборе.
"Пре свега, морам да кажем оно што сам рекао директно премијеру Куртију: свако је одговоран за своје поступке", рекао је Сарацин.
Он тврди да је председник Србије Александар Вучић последњих недеља својим изјавама и гласањем Србије у Савету Европе посејао додатно неповерење, али указује да је одлука владе у Приштини да пошаље албанске градоначелнике у зграде општина на северу КиМ уз јаку полицијску пратњу грешка за коју сноси политичку одговорност.
Дијалог који води ЕУ мора да се настави пуном паром, сматра Сарацин и додаје да Немачка у потпуности подржава специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака.
Према његовом мишљењу, приоритет је повратак за преговарачки сто, смиривање ситуације на северу, нови избори и спровођење основног споразума.
На питање која је одговорност српске стране, Сарацин каже да они који су напали Кфор и полицију испред зграда општина сносе одговорност и тврди да је тамо било и, како је рекао, "хулигана", који су, према његовим речима, на север КиМ дошли из Србије.
Сарацин је указао да су мирни протести наишли на широку подршку Срба на северу КиМ, поготово у цивилном друштву у северном делу Косовске Митровице и истакао да политичари у Приштини треба озбиљно да схвате да су њихове акције на северу КиМ неприхватљиве.
Осврћући се на могућност одржавања нових локалних избора на северу КиМ и на могућност да Срби учествују на њима, он је рекао да би то био веома позитиван корак, додавши да се боји да неће бити лако.