Предлог за деескалацију и нормализацију ситуације на КиМ представио је и председавајући ОЕБС-а и министар спољних послова Северне Македонија Бујар Османи.
Он је изјавио да је документ састављен од девет тачака предат мисијама у Београду и Приштини.
Нагласио је да то није план ОЕБС-а јер та међународна организација одлуке доноси консензусом, него Републике Северне Македоније и њега, као председавајућег ОЕБС-а.
"Моја улога као председавајућег ОЕБС-а је да понудим решење за деескалацију. ОЕБС је у суштини платформа за дијалог, комуникацију. Имамо две велике операције, једну у Приштину и другу у Београду", рекао је Османи у интервјуу за македонску телевизију "Телма", преноси Радио Слободна Европа.
Додао је да је његов предлог један од комплементарних покушаја са другим међународним организацијама и телима да се деескалира и нормализује ситуација и да се стране "врате дијалогу који је постигнут у Охриду".
"Тако да ми имамо додатну обавезу, не само као председавајући ОЕБС-а, него и као земља у којој је постигнут тај договор. Видите да су предложене мере сличне мерама које нуде остале међународне организације. Значи да је међународна заједница унисона у захтеву за враћање страна дијалогу и имплементацији обавеза из базичног споразума и анекса, односно Охридског договора", рекао је он.
Османи је 3. јуна објавио предлог плана у девет тачака за деескалацију и нормализацију ситуације на северу Косова и Метохије у којем се, између осталог, тражи да градоначелници на северу КиМ поднесу оставке на лето 2023. године и расписивање ванредних локалних избора ове године, али и повлачење припадника специјалне косовске полиције и истовремено смањење борбене готовости Војске Србије.