Комеморативна академија поводом 24. годишњице Битке на Кошарама сутра у Народном позоришту

Битка на Кошарама је једна од најтежих битака у новијој српској историји, симбол отпора непријатељу током НАТО агресије 1999. године

У Народном позоришту у Београду сутра ће бити одржана Комеморативна академија поводом обележавања 24. годишњице од Битке на Кошарама, саопштило је данас Министарство за рад.

Организатор Комеморативне академије је Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, а присутнима ће се обратити потпредседник Владе Србије и министар одбране Милош Вучевић.

Битка на Кошарама је једна од најтежих битака у новијој српској историји, симбол отпора непријатељу током НАТО агресије 1999. године.

Како се наводи, неустрашиви српски војници су два месеца одолевали нападима бројчано надмоћнијих непријатеља, потпомогнутих снагама редовне Војске Албаније и НАТО авијацијом.

У борбама на Кошарама страдао је 21 официр и подофицир, 50 младића на одслужењу војног рока, 13 војних обвезника и 24 добровољца, а рањено је 256 бораца.

Битка на Кошарама почела је 9. априла 1999. године, када су на караули на југословенско-албанској граници на Јуничким планинама припадници терористичке ОВК, уз помоћ НАТО авијације, покушали да изврше копнену инвазију кроз караулу.

Део државне границе око карауле Кошаре штитило је око 100 припадника 53. граничног батаљона, који су се током прва два дана борби супротставили десетоструко јачем непријатељу.

У помоћ граничарима убрзо је стигао вод Војне полиције, али је напад био силовит и снаге ОВК су успеле да заузму положаје Раса Кошарес и Маја Глава, тачке са којих се контролисало свако кретање ка граничној линији, а заузели су и зграду карауле.

Доласком припадника 125. моторизоване бригаде формирана је линија одбране која је спречила даљи продор непријатеља.

Војска је наредних дана покушавала да поврати Раса Кошарес и Маја Главу, а придружили су им се и припадници 72. специјалне и 63. падобранске бригаде.

Борбе на Кошарама трајале су до 14. јуна 1999. године, када се Војска Југославије после Кумановског споразума повукла са Косова и Метохије.