Србија и Балкан

Гренел: Курти прешао црвену линију, сви схватају да није добар за САД

"Немојте да повлачите још једну црвену линију, јер се ништа не дешава. Већ сте то урадили, рекли сте да мора да се промени до петка. Ништа се није променило", истакао је некадашњи изасланик САД за дијалог Београда и Приштине
Гренел: Курти прешао црвену линију, сви схватају да није добар за САДwww.globallookpress.com © Chris Kleponis

Амерички државни секретар Ентони Блинкен и председик САД Џозеф Бајден су повукли црвену линију и рекли Куртију да има времена до петка да донесе неке тешке одлуке и промени своју политику. Та црвена линија је пређена, Курти се није придржавао тога, оценио је некадашњи изасланик Сједињених Америчких Држава за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел. 

Он је у разговору за Српски радио Чикаго упитао шта ће Ескобар, Блинкен и Бајден да ураде поводом тога.

"Немојте да повлачите још једну црвену линију, јер се ништа не дешава. Већ сте то урадили, рекли сте да мора да се промени до петка. Ништа се није променило", истакао је Гренел.

Боље да амерички амбасадор у Приштини Ховенијер, Блинкен и Ескобар саветују Белу кућу и Бајдена о евентуалним казнама, додаје.

"Видео сам листу предложених мера и оне ће сада морати да почну да се примењују", поручује.

Наводи да је стварно узнемирен оним што се дешава на северу "Косова" и оцењује да је, када је Трамп био председник САД, регион био миран. Додао је да су се тада бавили економијом и радним местима, те да их није било брига да ли се две стране међусобно признају или не.

Оно што сада видимо, оцењује, јесте заиста проблематичан приступ Аљбин Куртија и наводи да су током Трампове администрације схватили да је Курти изузетно антиамерички настројен. 

Подсећа да постоји видео снимак који кружи, а на коме Курти јасно каже да "Косово" не треба да буде са Америком, да то нема смисла. 

"Он има право да то тврди и да убеди народ на 'Косову' да је њихов пут на супротној страни од Америке, али не може да очекује да САД наставе да финансирају, да развијају партнерство са Куртијем. Мислим да су се у последњих неколико недеља и Габријел Ескобар из америчког Стејт департмента, Европљани, НАТО, Французи, Британци, Немци... сви су дошли до Трампове политике и схватили да Курти није добар за Америку", тврди Гренел.

То га, како каже, растужује, јер народ "Косова" заслужује да има посебан однос са САД. Превише смо напорно радили да им помогнемо, да бисмо сада имали вођство које окреће леђа Америци, то није у реду, сматра некадашњи амерички званичник.

"Волео сам да радим са Хашимом Тачијем јер је био спреман да доноси тешке одлуке и да иде напред", каже Гренел и додаје да је сада потребно да Тачи изађе из Хага и да се врати на неку врсту управљачке позиције, "јер региону треба мир".

Он поручује и да народ "Косова" управо сада треба да донесе неке тешке одлуке о свом руководству, уколико желе да буду ближе САД.

"Последњих годину дана Курти није окренут ка напред, тако да, нажалост, последњих годину-две, можда чак и три, притисак је на Куртију. Многи људи говоре како сам строг према 'Косову', али ако питате Србе, ни њима се на почетку нису допадали захтеви које сам постављао. Отворили смо административни прелаз Мердаре, што се српској влади није свидело, нити је желела то да уради", подсећа Гренел и додаје да је направљено много уступака. 

Како каже, био је "веома оштар и према Вучићу".

"Сваки разговор који имам са њим је 'Одбиј Русију, одбиј Кину, окрени се Америци'. Будућност је на Западу", рекао је Гренел.  

image