Србија и Балкан

РТ Балкан анализа: Какву је поруку Вучић послао доласком у руску амбасаду?

Србија се увек руководи принципима и својим интересима, а то су добри односи са стратешким партнерима, попут Русије и Кине, али и другим земљама Запада, чланицама ЕУ и другима, каже некадашњи министар спољних послова СРЈ Живадин Јовановић
РТ Балкан анализа: Какву је поруку Вучић послао доласком у руску амбасаду?© Танјуг/Зоран Жестић

Председник Србије Александар Вучић није случајно дошао у руску амбасаду на пријем поводом прославе Дана Русије, већ препознаје подршку те државе у многим националним темама које су за Србију важне, сматра политички аналитичар Дејан Вук Станковић.

"Русија је још увек партнер Србије и она не стоји на истом становишту као земље у региону које следе евроатлантску логику приступу Русији. Уосталом, то је потврда да Србија жели најбоље могуће односе са Русијом у садашњим историјско-политичким околностима. Није председник случајно тамо отишао, он препознаје да је Русија нама подршка у важним националним темама", наводи Станковић за РТ Балкан.

Подећа да се Србија није придружила политици санкција, да у том погледу остаје доследна, и да "брани принципе међународног права који су важни и за решавање питања Косова и Метохије".

"Истовремено, Србија не жели да Русију означи као главног и јединог кривца за оно што се данас дешава на територији Украјине. Вучић је потврдио своју позицију, да Русију види као поузданог партнера Србије", истиче наш саговорник.

Напомиње да очекује реакције са Запада, а и да мисли да су се оне у дипломатским каналима већ догодиле.

"То су вероватно неке симболичке поруке да то није нешто што би Србија требало да ради на путу ка Европској унији. Међутим, ми смо од ЕУ исувише далеко да би кварили односе са нама традиционалним савезницима", додаје Станковић.

Наглашава да Србија ни на који начин није укључена у дешавања у Украјини, нити да од ње ишта зависи када је у питању руско-украјински сукоб.

Запад данас Русију гледа само са становишта сукоба и сматра да је Русија апсолутно одговорна, а ту се, оцењује Станковић, Запад и Србија узајамно разликују.

"Запад и Русија се, тако, разликују у третману српског питања. Русија има много наклоњенији став према Србији, много више је разуме и утолико, Србија не може, све и да хоће, да занемари Русију као свог поузданог савезника", каже наш саговорник.

Додаје да је доласком у амбасаду Руске Федерације у Београду Вучић рекао "да Србија у Русији види партнера са којим развија и унапређује сарадњу у оним областима у којима је то могуће у једном изузетно деликатном тренутку".

Указује на чињеницу да су "РТ" и "Спутњик" забрањени у западним земљама, и да то што у Србији ове медијске куће имају могућност пословања показује да Србија има другачији однос према Русији у односу на друге државе.

"Србија је отворена за руску, украјинску, западну и било коју другу страну, демократичнија је од онога што пише у извештајима Фридом Хауса", закључује Станковић.

Србија се не понаша по критеријуму туђих примедби или жеља, већ у складу са међународним принципима

Некадашњи министар спољних послова СРЈ Живадин Јовановић каже да је у питању нормална посета и нормално дипломатско понашање српског председника према националном празнику Русије, као традиционалног пријатеља и стратешког савезника.

Подсећа да Вучић одлази и на прославе националних празника других држава, укључујући западне и несврстане, а то је "нормална пракса за независну, суверену земљу која води уравнотежену спољну политику са свим значајнијим чиниоцима међународних односа". 

"Некоме је нормално да председник Србије иде у Кишињев (на Самит Европске политичке заједнице), а није им нормално да у Београду иде на пријем поводом руског националног празника. Нешто није у реду са онима који имају примедбе на то, јер се Србија не понаша по критеријуму туђих примедби или жеља, већ у складу са међународним принципима, и посебно у складу са својим интересима, онако како се понаша суверена, војно неутрална и независна држава", јасан је Јовановић.

Додаје да се Србија увек руководи принципима и својим интересима, а то су добри односи са стратешким партнерима, попут Русије и Кине, али и другим земљама Запада, чланицама ЕУ и другима.

"Не могу да замислим да ова посета наиђе на било чије неразумевање. То шта други говоре или желе не може бити релевантно за понашање Србије као самосталне и суверене државе, једнаке са другим државама. Србија никада не води политику по критеријуму силе, него по општеприхваћеним међународним нормама и обичајима у дипломатским односима у другим државама", напомиње наш саговорник.

Истиче да је Србија стара, независна, суверена, европска држава која своју политику не базира на страху од било чије реакције или примедбе.

"Ако неко има жељу да се Србија стави на ову или ону страну, то је проблем онога који не схвата принципе и који се држи неких критеријума силе. Србија није ни на Истоку ни на Западу и не може је нико сврставати овамо или онамо. Неки желе да сврстају Србију, а у њеној традицији је несврставање", закључује Јовановић.

image