Приштинске власти спремају војно-полицијску окупацију севера Косова, уверен је председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун, који додаје да нема ни говора о деескалацији.
"Тако да се сада већ припрема терен за оно што би требало да буде... потпуна окупација, војно-полицијска окупација севера Косова. И тамо су урадили велики део посла, припремили су базу са ове четири базе, уз убацивање војних специјалаца. Ја уопште не видим наговештај било каквог повлачења", рекао је Дрецун за Танјуг.
У Приштини, како подсећа, сада постоје захтеви да командант Кфора дозволи припадницима Косовских безбедносних снага – будуће такозване војске Косова – да уђу на север.
Дрецун сматра да реакција међународне заједнице на терену представља одобравање и подршка премијеру привремених приштинских институција Аљбину Куртију за његове поступке.
Претње Запада санкцијама и мерама због Куртијевих једностраних потеза су, како он оцењује, "површне".
Саговорник Танјуга осврнуо се и на изјаве специјалног изасланика САД за западни Балкан Габријела Ескобара.
"Оно што је Ескобар рекао, по мом мишљењу јесте апсолутно неприхватљиво. Прво, он каже да постоји договор из Охрида – а нема тог споразума. Он каже да је то правно обавезујући споразум и каже да Београд мора да призна територијални интегритет, суверенитет Косова и да им отвори пут у међународне организације", каже Дрецун.
Када Курти говори о потреби успостављања владавине права и хапшења неких криминалних група, јасно је, уверен је Дрецун, да нема говора о деескалацији, већ да то значи да ће Приштина наставити да хапси људе на северу Косова.
"Пре неки дан је покушао да преда Мирославу Лајчаку списак са 350, наводно, српских злочинаца на северу. Лајчак је одбио да прими тај папир. Дакле, то је списак према коме Курти сада жели да настави некаква хапшења, па ми реците да ли има наговештаја да ће се ситуација смирити. Неће!", рекао је Дрецун.
Кфор, уверен је он, помаже Куртију у свему томе.
"Они сматрају да је потребно утврдити ко је одговоран за рањавање припадника Кфора и затражили су од припадника косовске полиције да, поред мирних људи који су протестовали, ухапсе и припаднике, како су рекли, криминалних група. Командант КФОР-а генерал Андреа Галијени каже да су то биле криминалне банде и он треба да их хапси, а Курти је почео. А Кфор му у свему томе помаже", каже Дрецун.