Завршен седми протест "Србија против насиља"

Шетало се од Народне скупштине, преко Кнеза Милоша до Мостарске петље

Седми протест "Србија против насиља" почео је око 18 часова испред Народне скупштине. Првобитно је било планирано да учесници прошетају од Народне скупштине, преко Булевара краља Александра до Славије, затим до Аутокоманде, па одатле до Мостарске петље, међутим, у међувремену је рута протеста на иницијативу грађана промењена. Нова рута је од Народне скупштине преко Кнеза Милоша до Владе Србије, а онда до Мостарске петље.

Незадовољни грађани на Мостарској петљи су блокирали међународни путни правац, а како јавља Танјугов репортер, ауто-пут је блокиран у оба правца, док саобраћај не функционише ни у Улици Кнеза Милоша. Део учесника, на крају протеста стигао је и на Аутокоманду.

Захтеви протеста су, поред одузимања националних фреквенција, и смена свих чланова РЕМ-а, укидање ријалити програма и емисија које промовишу неморал и насиље на телевизијама са националном фреквенцијом, забрана штампаних медија који својим садржајем промовишу насиље, агресију и крше новинарски кодекс.

Такође, траже смену руководства РТС-а због, како су рекли, емитовања програма који афирмишу насиље, криминал и агресију.

Међу захтевима су смена министра унутрашњих послова Братислава Гашића и шефа Безбедносно-информативне агенције Александра Вулина.

Два захтева су у међувремену испуњена, а то су усвајање оставке министра просвете Бранка Ружића и одржавање седнице Скупштине Србије на којој би се расправљало о узроцима трагедија.

На протест су дошли шеф посланичке групе Зелено леви клуб Радомир Лазовић, потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић, потпредседник ДС Миодраг Гавриловић.

Први протест "Србија против насиља" одржан је 8. маја, а 12. маја грађани су на другом протесту блокирали мост Газела на два сата.

У међувремену су протестовали и испред РТС-а и Председништва на Андрићевом венцу.
Протести су почели и у Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.