Србија и Балкан

Додик: Заказујемо седницу НСРС ако Уставни суд не укине своју одлуку

Ми ћемо тај закон донети веома брзо, без икаквих проблема, можда већ у уторак (27. јуна) и наставити даље нашу политичку борбу, рекао је Додик
Додик: Заказујемо седницу НСРС ако Уставни суд не укине своју одлуку© Tanjug/Alexey Filippov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће већ сутра поподне (23. јуна), ако Уставни суд БиХ не укине своју најновију одлуку, бити заказана седница Народне скупштине на којој ће бити донет закон о престанку важења и објављивања одлука тог суда у Српској и заштити лица која због тога буду прогонили органи БиХ.

"Ми ћемо тај закон донети веома брзо, без икаквих проблема, можда већ у уторак (27. јуна) и наставити даље нашу политичку борбу", рекао је Додик.

Истакао је да ово није антидејтонско понашање него да Српска жели да се ствар врати у оквире Дејтона и Устава.

"Не може Српска прихватити да њену судбину одређује ратни председник СДА (који је судија Уставног суда БиХ Мирсад Ћеман) и поратни потпредседник те партије (судија Сеада Палаврић) који су експонирани чланови Исламске заједнице и да нама намећу решења о БиХ. Било би сасвим глупо очекивати да се ми понашамо сервилно према томе, као што је глупо да неко од Кристијана Шмита покушава направити неку личност која уопште не постоји", рекао је Додик.

Страни интервенционизам наноси највећу штету

Он је изјавио да је очигледно да страни интервенционизам, који је рехабилитован у последњих годину до две дана, више наноси штете БиХ.

"Очигледно је да је прошло време да неки, који имају своја памћења из младалачких дана као што је амбасадор (САД у БиХ Мајкл) Марфи, могу да ударцем шаком од сто некога престраше. Враћајући тај метод на сто, апсолутно су погрешили и ставили БиХ у вртлог у коме ће она веома тешко наћи излаз", навео је Додик.

Верујући у своју силу, Додик каже да они покушавају и даље да се понашају на начин наметања.

"Највећу штету за БиХ чини међународни интервенционизам који је дуже од деценију одсликаван у лику високих представника. Ти високи представници су могли да креирају, а највише Педи Ешдаун, проклетник, који је наметнуо стил понашања који је ишао к томе да деградира Републику Српску у целини", рекао је Додик за Срну.

Након тога, додао је, када се догодио отпор високом представнику и када је схватио да нема више енергију, снагу и легитимет да делује - онда су се вратили у Уставни суд где су бошњачке судије са странцима креирали одлуке које су развалиле уставни поредак.

"Тамо седе три странца и двоје муслиманских судија. Један од њих је Ћеман који је у току рату био председник СДА, мењајући Алију Изтебеговића који је тада био члан Председништва неке БиХ коју је само он представљао. Касније је изабрана Сеада Палаврић која је, пре него што је отишла у Уставни суд, била потпредседник СДА, експонирани члан муслиманске заједнице једнако и као Ћеман. Они су заједно са три странца креирали све те одлуке у Уставном суду које су развалиле уставни поредак, рачунајући да иза њих стоји сила која ће наметнути вољу свима нама да се понашамо онако како они желе", навео је Додик.

Уставни суд не уважава основне елементе Устава БиХ

Указао је на то да је тај Уставни суд правио своја правила, не уважавајући основне елементе Устава БиХ, а то је да се одлучује консензусом, да су три конститутивна народа равноправна и два ентитета и да механизам одлучивања мора да прати такву структуру у свим органима, па и у Уставном суду.

"Међутим, они су то искључили својим наводним правилима и наметнули да је од девет судија у том суду пет већина, а то су ова два члана СДА (председник и потпредседник СДА који су постали судије Уставног суда у различитим временима), те странци који су од страног фактора мотивисани да делују заједно. Није тешко утврдити колико је одлука донесено прегласавањем према принципу два судија муслимана и три странца које су наметане по различитим основама", рекао је Додик.

Он је истакао да се они уздају у одредбу која говори да је неспровођење одлука Уставног суда кривично дело и покушавају да се комфорно понашају, очекујући да ће иза тога ступити на сцену органи који ће сваког оног ко држи до уставности, до здравог разума, правичности, Републике Српске и одбране њеног права - стрпати у затвор на дугогодишње казне.

"Зато сада видимо хистерију у Федерацији која позива да се сви ми затворимо, процесуирамо, а поготово ја, јер откуда и право да се ја супротстављам", истакао је, између осталог, Додик.

Представници власти Републике затражили су у уторак, 20. јуна, да Уставни суд БиХ до сутра укине ту одлуку о измени Правила овог суда и врати је у пређашње стање.

image