Амерички генерал: Албанија је наш кључни партнер на Западном Балкану

Албанија се придружила НАТО 2009. године

Албанија је витални безбедносни партнер за Сједињене Америчке Државе на Западном Балкану. Заправо, ово је једно од најуспешнијих државних партнерстава у Европи, рекао је шеф Бироа америчке Националне гарде генерал Данијел Хокансон после посете Албанији, где се састао са представницима владе и албанским званичницима одбране.

"Захваљујући партнерству постали смо НАТО земља", рекао је председник Албаније Бајрам Бегај високом официру Националне гарде.

Ово партнерство је веза између Албаније и Националне гарде Њу Џерзија у програму Министарства одбране, преноси "Албанијан пост".

Од свог званичног партнерства 2001. године, амерички војници су обавили више од 500 размена, односно обука са својим албанским колегама.

Албанија се придружила НАТО-у 2009. године и њене трупе су биле део мировних операција у Бугарској, Ираку, "Косову" и Летонији.

НАТО је недавно изабрао своју чланицу Албанију, за изградњу своје прве тактичке ваздушне базе у региону, а у јануару 2022. почели су теренски радови на имплементацији пројекта модернизације базе Кучова.

Размене и обуке биле су фокусиране на операције у авијацији, медицинску негу, уклањање експлозивних убојитих средстава, тактику пешадије, развој способности официра и редова и сајбер безбедност.

Прошлог лета Албанија је доживела сајбер нападе националне инфраструктурне системе, а који се приписују Ирану

Амерички ренџери из 140. ескадриле за кибернетичке операције били су у Албанији непосредно након напада, обављајући стручну размену знања са колегама из земље домаћина и помажући албанском Министарству одбране да истражи случај.

"Посвећени смо наставку заједничке обуке за јачање албанских капацитета за сајбер одбрану", рекао је Хокансон.

Он је додао да ће Гарда радити са новоформираном сајбер јединицом у Албанији на развоју стандардних оперативних процедура.

У оквиру академије Оружаних снага Албаније дешава се још једна трансформација. Албанска основна војна школа за обуку официра прећи ће на програм заснован на образовном моделу америчке војне академије у Вест Поинту.