Србија и Балкан

Извештај официра за везу о Србима ухапшеним на КиМ: Шавови, хематоми и псовање мајке српске

Свим ухапшенима тзв. косовски полицајци и тужиоци понављали су исту реченицу - да су жртве Србије, да их је држава Србија терала да врше дела која им се стављају на терет, да би их затим питали где им је сада та држава и претили да ће лежати десет година у затвору, наводи се у извештају Дејана Павићевића који преносе "Вечерње новости"
Извештај официра за везу о Србима ухапшеним на КиМ: Шавови, хематоми и псовање мајке српске© Tanjug/AP Photo/Dejan Simicevic

Руке пуне рана од везивања, хематоми по глави и телу, свуда видљиви ожиљци од батина...

У оваквом стању официр за везу Дејан Павићевић затекао је 20. јуна Србе заточене у притворским јединицама у Грдовцу код Подујева и Гњилану, пишу данашње "Вечерње новости".

О свему што је видео и чуо од наших сународника, Павићевић је сачинио подробан извештај, који је пре два дана у Бриселу председник Србије Александар Вучић уручио шефу европске дипломатије Жозепу Борељу и изасланику ЕУ за дијалог Мирославу Лајчаку како би им још једном указао на зверства и тортуру кроз које пролази наш народ, наводи се у тексту.

Официр за везу у Грдовцу код Подујева разговарао је са Милуном Лунетом Миленковићем, Немањом Влашковићем, Милованом Божовићем и Далибором Спасићем, док је у Гњилану посетио Радоша Петровића и Душана Обреновића. Заточени у Грдовцу замолили су за помоћ да буду пребачени у "затвор" у Косовској Митровици како би породице могле лакше да их посећују.

Како је написао у извештају, скоро свима се на терет ставља кривично дело ширења верске и националне мржње. А припадници тзв. косовске полиције, наводи се, приликом хапшења све су вређали на националној основи, псујући им притом српску мајку.

"Свим лицима тзв. косовски полицајци и тужиоци понављали су исту реченицу - да су жртве Србије, да их је држава Србија терала да врше дела која им се стављају на терет, да би их затим питали где им је сада та држава, која 'седи и скупља кајмак', а ви ћете да лежите десет година у затвору", навео је Павићевић, а чија запажања након сусрета са шесторицом Срба преноси београдски дневни лист.

За Милуна Лунета Миленковића у извештају се наводи да има видљиве повреде на потиљку превијене газом испод које се налази неколико "шавова" после ушивања повреде коју су му припадници тзв. косовске полиције нанели ударцем кундаком пушке.

"Видљив је хематом изнад десног ока и обострани хематоми на врату и над кључном кости, леђима и испод ребарног лука с леве стране. На зглобовима шака обе руке видљиве су подеротине изазване везивањем, које зарастају, а жали се и на одузетост и трњење палчева обе руке као последицу дуготрајног везивања".

Официр за везу је затекао Милинковића у изузетно лошем психичком стању, током посете је деловао видно збуњен, упадљиво анксиозан и био је доста утучен.

По сопственим наводима, њега су припадници тзв. косовске полиције приликом хапшења ударали, малтретирали, викали на њега, псовали и вређали на националној основи. По довођењу у полицијску станицу су му рекли да га воде у Бајгору, а затим му показивали слике терориста тзв. ОВК из 1999, с намером да га застраше и сломе не би ли дао изјаву која њима "иде наруку".

Пошто нису успели, рекли су му да ће "лежати" у затвору бар десет година и да му се на терет ставља упад у просторије тзв. ЦИК, бацање експлозивних направа на исте, те да имају слике из града, као и да имају слике на којима се види како узима бомбе из санитетског возила.

Такође, на терет му стављају напад на војнике Кфора у Звечану, иако он у Звечану критичног дана није био.

Милинковић је навео да су затим почели са крвничким иживљавањем над њим, ударајући га кундаком од пушке, рукама и ногама, све док су му руке биле везане. Потом су га подигли на столицу да седи, па га оборили на земљу ударцем ногом у главу, а затим га поново подизали на столицу и ударце понављали.

То је све трајало док нису дошли "инспектори из Приштине", затим је одведен у болницу где му је урађен ЦТ главе због сумње на прелом кости лобање, односно на крвављење у мозгу. Милинковић је рекао да је спортиста, да никада у животу није био осумњичен за било шта, те да се плаши за свој углед.

За Немању Влашковића у извештају пише да нема видљивих знакова физичких повреда, а он је рекао да су му после "хапшења" припадници тзв. косовске полиције рекли да му се на терет ставља ширење националне, расне и верске мржње, напад на новинаре, уништавање туђе имовине, као и "илегалан прелазак државне границе".

Далибор Спасић нема тежих повреда. Официр за везу је уочио да су видљиви хематоми на Спасићевим рукама, као и подеротине на ручном зглобу изазване средствима за везивање.

Према Спасићевим наводима, тзв. косовски полицајци су га приликом испитивања ударили неколико пута у пределу главе, константно га питајући ко су људи са "фантомкама". На то је он одговорио да не зна и да није криминалац, већ медицински техничар који је радио у "ковиду" месецима, помагао и Србима и Албанцима.

Такође им је одговорио да је он ди-џеј, чију музику слушају и Срби и Албанци. Официру за везу је казао да му се на терет стављају напад на новинаре (иако наводи да је бранио сниматеља да му не сломе камеру и телефон), као и напад на Кфор.

Навео је и да су га на Јарињу, на дан хапшења, после полусатног задржавања пустили да настави ка Рашки, да би га тек у повратку ухапсили, после чега су га псовали и вређали на националној основи.

Милован Божић у "притвору" се налази већ два и по месеца и отуда нема видљивих повреда, осим на надлактици десне руке у виду пуцања мишића, која је настала приликом привођења.

Према сопственим наводима, он није био малтретиран, али да су припадници тзв. косовске полиције примењивали прекомерну силу приликом хапшења, као и након хапшења. На терет му се ставља напад на службено лице, рањавање полицајца, паљење аутомобила, пуцање на полицију, учествовање у организованој криминалној групи.

Радош Петровић навео је да су га ухапсили војници Кфора, који су га одвели са протеста пре него што је почео сукоб, што су документовали и медији, као и надзорне камере, што би аутоматски требало да га ослободи оптужбе за дела која му се стављају на терет.

Према сопственим наводима, није био малтретиран после хапшења, а на услове у "притвору" се не жали. Наводи да је од лекара тражио да му се појача терапија "против те нервозе". Такође, рекао је да су га обишли припадници МКЦК, те да га адвокат и породица редовно посећују.

За Душана Обреновића у извештају се наводи да има видљиве ожиљке на глави и лицу, а током разговора је официру за везу показао и ожиљак на горњој страни карличне кости са десне стране. Према његовим речима, ожиљци су последица бруталног пребијања након хапшења и одвођења у станицу тзв. косовске полиције.

Како је рекао, и њега су привели војници Кфора који су га одвели пре почетка сукоба. Такође, каже да су ти исти војници присуствовали његовом првом појављивању пред тзв. судијом, "нешто записивали", али да том истом тзв. судији нису рекли да су га привели војници Кфора пре него што се догодио конфликт са њима.

image