Србија и Балкан

Национални конвент о ЕУ: Шпанско председавање Унији неће донети заокрет по питању КиМ

Координаторка Националног конвента о Европској унији Бојана Селаковић оценила је да када се ради о дијалогу Београда и Приштине, Шпанија ће сасвим сигурно, због својих унутрашњих питања, са појачаном пажњом пратити даљи развој ситуације
Национални конвент о ЕУ: Шпанско председавање Унији неће донети заокрет по питању КиМwww.globallookpress.com © © Alejandro MartíNez VéLez

Шпанија ће од 1. јула преузети шестомесечно председавање Савету Европске уније од Шведске, што је други пут од 2007. године.

Координаторка Националног конвента о Европској унији Бојана Селаковић оценила је да када се ради о дијалогу Београда и Приштине, а имајућу у виду досадашњу праксу, не треба очекивати неке битне заокрете због промене председавајућег Европског савета, иако ће Шпанија сасвим сигурно због својих унутрашњих питања бити обазривија и пратити са појачаном пажњом даљи развој ситуације.

Како је рекла, Шпанија преузима председавање у другој половини године, у периоду који ће поред свих актуелних геополитичких изазова означити и почетак кампање за наредне изборе за Европски парламент, али и национални парламентарни избори у тој земљи након којих следи формирање нове владе.

У том смислу, рекла је она за Танјуг, приоритети председавања које је недавно изложио актуелни премијер Педро Санчез рефлектују леву идеолошку орјентацију његове партије - реиндустријализација на принципима одрживог развоја, зелена агенда, али и социјална правда. Додаје и да је у својим обраћањима поводом преузимања председавања у наратив укључио и европски индустријски суверенитет.

"Да ли ће до неког реалног напретка у овим областима доћи зависи пре свега од даље динамике у глобалним односима, али и евентуалних промена политичке већине у овој земљи након избора", рекла је Селаковић.

Према њеним речима, са сигурношћу може да се очекује и да фокус буде на сарадњи са ваневропским актерима, посебно Латинском Америком, као и да су актуелни шпански званичници у више наврата током својих посета земљама региона истицали да ће проширење на Западни Балкан такође остати један од стратешких циљева.

Милена Лазаревић из Центра за европске политике сматра да ће рат у Украјини, који је довео до приоритизације политике проширења у ЕУ, остати актуелна тема, нарочито због подршке украјинској борби, али да јој се чини да ће Шпанија покушати да реприоритизује и друге теме.

"На основу говора шпанској премијера у техничком мандату Педра Санчеза у ком је представио приоритете шпанског председавања Савету ЕУ, може се очекивати да ће Шпанија пре свега фокусирати на економију, зелену транзицију и побољшање благостања грађана ЕУ", рекла је Лазаревићева.

Додаје да је, с обзиром да су у току разговори на највишем нивоу ЕУ о потенцијалној реформи и унапређењу политике проширења, охрабрујућа чињеница да је Шпанија држава која је традиционално пријатељски настројена према тој политици.

Када се ради о Западном Балкану, она каже да је упитно, имајући у виду чврст став Шпаније према тзв. Косову, које она не признаје као независну државу, да ли би Шпанија била спремна да организује самит између ЕУ и Западног Балкана.

"Уз то, не очекује се да ће Шпанија ставити на дневни ред питање апликације 'Косова' за чланство које је поднето крајем прошле године", истиче она.

Лазаревићева подсећа и да Шпанију очекују парламентарни избори 23. јула, где се по тренутним анкетама очекује победа конзервативне Народне партије.

"То би требало да доведе до значајније промене њене спољне политике и односа према региону уколико они преузму власт од социјал - демократа", закључила је Лазаревићева.

Након Шпаније, председавање Саветом ЕУ преузеће Белгија 1. јануара 2024. године.

image