Србија и Балкан

Свечља без казне за хулиганско понашање 2013. због застарелости случаја

У оптужници против Свечље, Молићаја и других наводи се да су 27. јуна 2013, у Улици Мајке Терезе, током протеста, насилничким и хулиганским радњама, бацали камење, фарбу, стаклене кугле, флаше, пиротехничка средства, при чему су повређени полицајци и оштећени службени аутомобили тзв. Косовске полиције
Свечља без казне за хулиганско понашање 2013. због застарелости случаја© Tanjug/AP Photo/Marjan Vucetic

За три дана, 27. јуна, навршиће се седам година, пет месеци и 27 дана од када су актуелни министар унутрашњих послова привремених институција у Приштини Џељаљ Свечља, председник Социјалдемократске партије Дардан Молићај и други, оптужени за хулиганско понашање и друга кривична дела, током протеста одржаног 2013. године.

То значи да се после 10 година од када су починили кривична дела која им се стављају на терет, предмет завршава без епилога, јер је наступила апсолутна застарелост, пише "Репортери", а преноси портал "Косово онлајн".

Оптужницу је први пут објавила "Заклетва за правду" 10. августа 2021. након што су Свечља и други позвани на суд, како би се суочили са оптужбама које се односе на 2013. годину.

Запрећена казна у овом случају је новчана казна од 200 до 10.000 евра, као и казна затвора до пет година.

Релативна застарелост ових дела наступа након пет, а апсолутна застарелост након 10 година од извршења кривичног дела.

"Заклетва за правду" је послала захтев за информације Основном суду у Приштини у вези са разјашњењем историје кривичног поступка против Свечље и других оптужених, али за сад суд није упутио тражена појашњења.

Прво рочиште против Свечље и осталих заказано је 2.706 дана од дана када су оптужени за хулиганско понашање и друга кривична дела.

То рочиште је одредио судија Ерол Гаши за 10. август 2021, тачно осам година, један месец и 18 дана након 23. јуна 2013, али се Свечља није појавио, као ни други оптужени.

Исто се десило на следећем рошишту 3. фебруара 2022, када је по други пут пропао процес против Свечље и других, јер се нису појавили на суду. Тада је судија Гаши издао наредбу за привођење Свечље, јер је утврђено да је уредно позван на рочиште.

Свечља се појавио пред судом, 400 дана након првог неуспеха - 6. јуна 2022, међутим ни то рочиште није одржано, јер су изостали Молићај и још петоро оптужених.

Након још неуспелих рочишта, предмети против оптужених су раздвојени.

Основно тужилаштво у Приштини примило је 27. јуна 2013. године кривичну пријаву тзв. Косовске полиције против осумњичених Дардана Молићаја, Џељаља Свечље, Арсима Макастене, Бекима Шкадре и других за кривично дела напад на службено лице, уништење или оштећење имовине, а затим и за ометање службеног лица у вршењу службене дужности и наношење лаких телесних повреда.

На основу те кривичне пријаве, Тужилаштво је 14. марта 2014. године подигло оптужницу против Свечље, Молићаја и других, а они се појединачно терете за кривично дело у маси која чини кривична дела и хулиганство.

У оптужници се наводи да су они 27. јуна 2013, у Улици Мајке Терезе, током протеста, насилничким и хулиганским радњама, бацали камење, фарбу, стаклене кугле, флаше, пиротехничка средства, при чему су услед ових радњи повређени полицајци, а оштетили су и службене полицијске униформе и опрему, два аутомобила типа "мицубиши пајеро" и "туарег", у власништву привремених приштинских институција као и још два аутомобила типа "голф В" у власништву тзв. Косовске полиције.

У образложењу оптужнице се, између осталог, наводи да се на достављеним фотографијама види Џељаљ Свечља како каменује возила владе "Косова".

image