Република Српска се нашла пред притиском и претњама, због одлуке Народне скупштине о необјављивању у "Службеном гласнику" одлука и закључака Уставног суда БиХ, а једна је стигла и од министра одбране у Савету министара Зукана Хелеза, који каже да постоји план "Б", уколико високи представник Кристијан Шмит не реши новонасталу ситуацију.
"Позивам и господина Шмита да искористи сва функцијом му додељена овлашћења и тако БиХ ослободи сецесионистичког терора са којим се деценијама суочавамо, а тиме и једном за сва времена угаси и сваки наредни сецесионистички пламен, ма са које стране долазио, и ма из чије главе био", написао је Хелез на Фејсбуку и додао:
"Легалиста сам, верујем да се настала ситуација може решити унутар институција БиХ. Понављам, желим да верујем да се настала ситуација може и хоће решити у складу са Уставом и законима ове земље, уколико не, у том случају имамо план 'Б'. Само свих 51.209 километара квадратних и никако другачије".
Према његовим речима, Народна скупштина Републике Српске је донетом одлуком "извршила најгрубљи удар на уставно-правни поредак Босне и Херцеговине, а тиме и на Дејтонски мировни споразум."
Он уверава да, како наводи, "нећемо остати неми на сецесионистичка дивљања мањег БиХ ентитета предвођеног његовим председником (Милорадом Додиком)".
"Пред нама су, рећи ћу, два плана, а можда и сценарија. План 'А' је процесуирање свих актера који су својим одобравањем учествовали у удару на уставно-правни поредак БиХ", написао је Хелез и позвао Тужилаштво БиХ да у складу са Уставом и Кривичним законом БиХ ради свој посао.
Министри из Бањалуке траже да Хелез поднесе оставку
Министри из Републике Српске у Савету министара БиХ најоштрије су осудили "запаљиве ратнохушкачке" изјаве Хелеза захтевајући да због медијског "звецкања оружјем" буде санкционисан или сам поднесе оставку.
Ненад Нешић, министар безбедности у Савету министара изјавио је да очекује санкције за Хелеза и да надлежна тужилаштва и полицијске агенције утврде ко је и какве "А" и "Б" планове кројио, који шире страх, панику и мржњу.
Нешић је у изјави за Срну недопустивим оценио Хелезове претње и застрашивање и истиче да су га од синоћ звали бројни узнемирени и уплашени грађани Хелезовом изјавом о некаквим, како каже, "плановима за обрачун са Републиком Српском".
Он је позвао Хелеза да покаже принципијелност и поднесе оставку, уколико му се не допадају легитимни политички ставови из Републике Српске.
"Подсетићу Хелеза да га је за министра изабрао (председник Српске) Милорад Додик, па када већ толико не воли Додика ево му прилике да покаже отклон и каже да неће да буде са њим у коалицији...", казао је Нешић и истакао да "БиХ не руши ни Република Српска нити њена Народна скупштина, него је управо руше они који је 'бране'.
"Руше је сваки пут када ударе на конститутивност народа и ентитета, а ударили су небројено пута, и када манифестују своју жељу за доминацијом", навео је, између осталог, Нешић, који је лидер ДНС.
Заменик министра одбране Александар Гогановић је реагујући на изјаву Хелеза указао да је крајње време да се о томе огласи међународна заједница.
"Хелезова изјава има посебну тежину којом се наслућује својеврсни 'оружани сукоб' на целој територији БиХ, будући да он наглашава да се налази на позицији министра одбране у БиХ", упозорио је Гогановић у изјави за Срну.
Подсетио је да надлежност Министарства одбране строго дефинисана Законом о одбрани и да је јасно да су употреба и ангажман оружаних снага ван касарни, односно војно-контролисаног подручја, у искључивој надлежности Председништва БиХ, које одлучује консензусом.
Гогановић, између осталог, каже и да Хелез овом изјавом врши притисак на Тужилаштво БиХ и урушава цели систем одбране, те да негативно утичу на међунационалне односе у, иначе, веома сложеном систему одбране.
Министар спољне трговине и економских односа у Савету министара Сташа Кошарац поручио је министру одбране Зукану Хелезу да "запаљиве и ратнохушкачке изјаве", као и "медијско "звецкање оружјем и претње ратом, којима он и већина других бошњачких политичара ових дана засипају сарајевске медије, могу и треба да буду предмет рада правосудних институција".
"Министру Хелезу треба да кажемо да се институције Републике Српске и политичка и институционална борба Срба за Уставом и Дејтонским споразумом гарантована права не могу ухапсити, нити процесуирати. Али, оно што треба кажњавати јесу лажне и ратнохушкачке изјаве, које Хелез готово свакодневно испаљује, а због којих је већ кривично гоњен и процесуиран", навео је Кошарац.
Указао је да је Уставни суд БиХ једина институција у БиХ у којој представници једног народа, заједно са странцима, могу прегласати представнике друга два конститутивна народа (Србе и Хрвате).
"Ту чињеницу странци и Бошњаци озбиљно су злоупотребљавали на штету Републике Српске и српског народа и ми то хоћемо да спречимо и променимо на институционалан и законит начин. Таквим радњама се суди само у инквизиторским и тоталитарним режимима, какве би, очито, Хелез и странци који га контролишу хтели да наметну Србима и Републици Српској", навео је Кошарац.
Поручио је да је "план А" Републике Српске да се понуди усвајање о Уставном суду БиХ у којем не би више било страних судија и у коме се одлуке не би могле доносити без сагласности представника српског народа.
"Захтев да стране судије оду из Уставног суда БиХ има и ЕУ, а ми, додатно, желимо да спречимо прегласавање и злоупотребу Уставног суда БиХ у политичке сврхе. За разлику од Хелезових опасних и бесмислених планова", рекао је Кошарац и истакао да је "план Б" Републике Српске да настави политичку и институционалну борбу до остварења циљева и унутар, како је казао, 50.000 и унутар 25.000 квадратних километара.