Убијање Дејтона: О чему причају члан Председништва БиХ и министар одбране
Владајућа коалиција у Републици Српској протеклих дана извршила је, многи сматрају, "најјаче нападе на уставно-правни поредак Босне и Херцеговине усвајајући две одлуке у ентитетској скупштини о непризнавању одлука високог представника и Уставног суда БиХ", пише портал "Кликс".
Од тада су се, како то обично и бива, низале бројне реакције политичких странака, амбасада и представника међународне заједнице.
Сва саопштења и поруке упућене Милораду Додику и његовој свити су мање-више биле исте, да иде погрешним правцем и да целу БиХ и регион увлачи у дестабилизацију, пише тај портал.
Међутим, у јавности су највише одјека, али и мистерозности, имале поруке члана Председништва БиХ Дениса Бећировића и министра одбране БиХ Зукана Хелеза.
"Као члан Председништва остављам седам дана међународној заједници, а поготово сведоцима Детона, да зауставе његово убијање", поручио је Бећировић.
Његов страначки колега, Зукан Хелез, прво је позвао надлежне институције да процесуирају све одговорне, а ако не дође до тога, изјавио је: "Понављам, желим да верујем да се настала ситуација може и хоће да се реши у складу са Уставом и законима ове земље, уколико не, у том случају имамо план "Б". Само свих 51.209 квадратних километара и никако другачије."
Сада се сви питају, пише "Кликс", као и јавност, о чему говоре Бећировић и Хелез!?
У опису послова/функција које обављају - они не могу урадити ништа да ураде самостално. Тако Бећировић не може да доноси одлуке без сагласности остала два члана Председништва БиХ, а Хелез за своје потезе и одлуке мора да има сагласност својих заменика.
У случају државног удара, како многи оцењују последње политичке потезе Милорада Додика, Ненада Стевандића, Жељке Цвијановић и партнера, Денис Бећировић не може сам да нареди употребу Оружаних снага БиХ, као ни Хелез. Ако ће се поштовати закон и ред државе Босне и Херцеговине, наводи "Кликс".
"Врховну команду и контролу над Оружаним снагама БиХ има Председништво Босне и Херцеговине које одлуке доноси консензусом. Ланац командовања и контроле наставља се до министра одбране БиХ, затим преко начелника Заједничког штаба Оружаних снага БиХ, команданта Оперативне команде и команданта Команде за подршку до подређених команданата команди и јединица Оружаних снага БиХ", наводи се у закону.
Оно што Бећировић и Хелез свакако могу да ураде, осим слања грандиозних популистичких изјава, и изјава попут оне о "глиненим голубовима на ентитетској линији", наглашава "Кликс" , јесте да у што краћем временском року обавесте и детаљно упознају све међународне партнере, пријатеље, институције и агенције о тренутном стању у БиХ и ономе што спроводи Милорад Додик као и да употребе све алате да излобирају и изврше својеврстан притисак како и ова ситуација не би прошла без санкција, а корист опет би само извукао лидер СНСД-а.
Дејтонски мировни споразум је пројекат Сједињених Америчких Држава, који има своје потписнике и сведоке, што је споменуо Бећировић. Сведоци су Европска унија, Француска, Немачка, Руска Федерација, Уједињено Краљевство и САД, подсећа портал.
Портал "Кликс" се пита, да ли ће велесиле дозволити да Милорад Додик уруши Дејтон и једну европску државу на трусном Балкану, ако се већ 30 година чује "како сви они беспоговорно дају подршку територијалном интегритету и суверенитету Босне и Херцеговине".