Шефови ОЕБС-а добили план за деескалацију на КиМ у 9 тачака

Између осталог, тражи се повлачење припадника специјалне косовске полиције и истовремено смањење борбене готовости Војске Србије

Шефови мисија ОЕБС-а у Београду, Приштини и Скопљу добили су план за деескалацију и нормализацију ситуације на северу Косова и Метохије, који им је данас представио председавајући Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и шеф дипломатије Северне Македоније Бујар Османи.

На састанку који је Османи одржао у Скопљу са амбасадорима Јаном Братуом, Мајклом Девенпортом и Килијаном Волом, разговарало се о ситуацији на северу КиМ и односима Београда и Приштине, пренели су скопски медији.

Османи је амбасадорима представио свој план који, како је наведено, треба да помогне у деескалацији ситуације и допринесе постизању трајног мира и стабилности, као и повратку Срба у институције и демократске процесе.

"Охрабрујуће је чути њихова мишљења о потенцијалним перспективама плана за деескалацију ситуације који сам изнео као председавајући ОЕБС-а. Понуђена мапа пута подстиче атмосферу дијалога и сарадње", рекао је Османи.

У Османијевом плану од девет тачака, који је он објавио још 3. јуна, између осталог се тражи да градоначелници на северу КиМ овог лета поднесу оставке и да се ове године распишу ванредни локални избори.

Поред тога, он предлаже повлачење припадника специјалне косовске полиције и истовремено смањење борбене готовости Војске Србије.

У предлогу који је Османи објавио на Твитеру, наводи се да Приштина и Београд треба поново да потврде приврженост основном споразуму и Охридском протоколу, као и да о безбедности на терену треба да брине регуларна полиција, уз помоћ Кфора и Еулекса.

У једној од тачака се тражи прекид протеста и враћање општинских функција, чиме би се, како је навео Османи, наставио нормалан живот, а службеницима би био омогућен приступ зградама општина.

У седмој тачки се наводи да ОЕБС подржава изборни процес, као и јачање поверења међу заједницама, а у осмој да у процес помирења треба укључити младе.

У последњој, деветој тачки, истиче се да ОЕБС подржава добронамерну примену договорених одредби и наставак смисленог дијалога.

Како преносе северномакедонски медији, Османи је представио приоритете председавања Северне Македоније, са усмерењем ОЕБС-а на Југоисточну Европу.

Ови приоритети имају за циљ јачање поверења, борбу против корупције и климатске акције.

"Помирење је од посебног значаја као кључни приоритет, корак напред ка постизању трајног мира и сарадње у региону", рекао је Османи.