Линта: Хапшење у Барањи наставак ширења страха међу Србима у Хрватској
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта саопштио је данас да Хрватска последњим хапшењем двојице Срба из Барање наставља са планским ширењем страха међу преосталим Србима који живе у тој држави, као и међу прогнаним Србима који живе у Србији и широм света.
Линта је у саопштењу оценио да Хрватска последњим хапшењем Срба покушава да оправда "лажни мит о 'Домовинском рату' као одбрамбеном и праведном рату".
Он је позвао Министартсво спољних послова Србије да упути оштар протест Хрватској због хапшења двојице Срба из Барање и јасно каже да је такво понашање хрватских власти према припадницима српске заједнице неприхватљиво, пренео је Танјуг.
Такође, амбасада Србије у Хрватској треба да ухапшеним Србима пружи сву стручну и финансијску помоћ, као и осталим Србима који се налазе у хрватским затворима због наводних ратних злочина, наводи Линта.
Двојица Срба су ухапшени под оптужбом да су наводно починили ратне злочине 1991. године над припадницима Збора народне гарде, подсећа Линта.
"Апсолутно је јасно да се ради о невиним људима јер је невероватно да би неко ко је убијао хрватске војнике 1991. године све ове године остао да живи у Хрватској. Важно је нагласити чињеницу да се хапшења Срба појачавају пред почетак годишњих одмора с циљем да се пошаље порука прогнаним Србима да не долазе у Хрватску а преосталим Србима у Хрватској да нису добродошли и да се иселе", каже Линта.
У многим претходним случајевима хапшења Срба показало се да нису постојали ваљани докази за њихово задржавање у притвору и покретање судског поступка, да предложени докази и сведоци нису били веродостојни, а оптужбе нису биле основане, поручио је Линта.
"Србија треба да покрене разговор са Хрватском и јасно каже да је неприхватљиво да хрватско правосуђе константно хапси Србе, отвара нове истраге, подиже лажне оптужнице и доноси осуђујуђе пресуде у монтираним судским поступцима припадницима бивше ЈНА и Српске Војске Крајине због наводних ратних злочина", додаје Линта.
Он наводи и да Влада Србије треба да оснује Канцеларију за помоћ осумњиченим, оптуженим и осуђеним Србима за ратне злочине.
Циљ канцеларије би, како каже Линта, био да пружа бесплатну стручну, правну помоћ и финансијску подршку осумњиченим, оптуженим и осуђеним Србима да докажу своју невиност и скину љагу ратног злочинца са свог имена.
Према подацима удружења "Веритас" на основу међународних потерница које је расписао биро Интерпола у Загребу ухапшено је најмање 187 Срба, од који су 74 изручена Хрватској. Тренутно се у хрватским затворима због наводних ратних злочина налази 33 Србина, од којих је 16 правоснажно осуђено, док су остали под истрагом или оптужбом.