"Албанијан пост" објавио је јуче интерни документ Покрета Самоопредељење из 2017. године, у којем, како наводе, лидер Аљбин Курти страначким колегама указује "како треба добити и одржати власт".
У документу, на 52 страна, наводи се да је око 40 одсто грађана "Косова" функционално неписмена, те би Самоопредељење требало да се концентрише на ширење гласина, преноси "Косово онлајн".
Како се наводи, "гласине су извор (дез)информација", због чега не би требало да потцењу "моћ гласина".
"Поједине наше ставове у посебним срединама и временима треба ширити управо тако, као гласине", стоји у тексту, а наводи "Албанијан пост".
Курти даље појашњава да "чињенице нису много важне, јер се мисли људи више воде њиховим циљевима и намерама него чињеницама ван њих".
У документу тражи од чланова Самоопредељења да буде врло јасно да "када дођу на власт морају да упрљају руке, јер ће у супротном изгубити власт", и у том смислу додаје да "морална чистота активисте Покрета није циљ већ средство".
Он у свом плану истиче да сви унутар странке морају "да јасно ставе до знања да кад год преузмемо власт морамо имати чисту савест, али да ћемо бити у невољи ако не упрљамо руке".
У документу се наводи да Покрет Самоопредељење може да дође на власт само у оквиру ванредног стања на Косову, па чак и да задржи власт кроз ванредно стање.
Логика актуелног премијера је била да Самоопредељење мора да ради на стварању такве ситуације да би дошло на власт, констатује "Албанијан пост".
"Нећемо моћи да преузмемо власт без ванредног стања, а можда чак и да је задржимо без ванредног стања неко време", каже Курти на 45. страни документа, у одељку под насловом "Победа је револуционарна".
Предлаже и да Самоопредељење организује "илегалну врсту оперативног сектора и да кроз њега изненади политичког противника".
"Покрет који има за циљ радикалне промене, мора да изненади, што значи да је потребно потцењивање неког његовог аспекта од стране режима на снази. Без незаконитости нема изненађења. Без изненађења нема револуције", објашњава Курти члановима странке.
Предлагао је члановима и да о револуцији разговарају са грађанима, али не јавно, и не на "почетку разговора, већ нешто касније".
"Човек који неће револуцију, нека иде на море на одмор", један је од Куртијевих "прекора" за оне који се не залажу за револуцију, јер "ко неће револуцију, неће рад".
У документу се предлаже члановима странке да понекад укоре грађане, али да "то раде са љубављу".
"На пример, када нам се жале на недостатак наде, треба да их питамо колико су храбри", наводи се у документу.
Предлаже се и да чланови у различитим центрима Косова науче све о регионима из којих долазе.
Курти, такође, од чланова тражи да детаљно "скенирају" услове у својим општинама, уз разумвање за све "од средњошколских професора до студента, 11. и 12. одељења, до конобара, продавца на бензинској пумпи.... " и у сваком другом сектору.
"Албанијан пост" пише и да је овај документ који је тада предложен као план политичке организације изазвао и прве поделе у Самоопредељењу, наводећи да се део Председништва странке томе противио, укључујући и актуелног председника парламента Гљаука Коњуфца.
И поред противљења, Курти је захваљујући својој моћи у странци "прогурао" свој план и надао се да ће незадовољни напустити странку.