Председник Скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун оценио је да би седница Савета безбедности Уједињених нација, чије ће одржавање затражити Београд, била прилика да се чује каква је реална ситуација на северу КиМ и укаже на могуће опасне последице понашања премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија.
Тада би, наводи Дрецун, могло и да се затражи да се неутралишу наоружане структуре у покрајини чије постојање није предвиђено Резолуцијом 1244.
Гостујући на ТВ Танјуг, Дрецун, на питање шта би Србија добила одржавањем седнице о КиМ, одговара да Савет безбедности УН треба обавестити пре предузимања неких мера до којих би могло да дође ако Курти настави да терорише Србе, а из свега што Приштина ради се, додаје, види да не изгледа да ће доћи до деескалације ситуације.
"У Савету безбедности, који је једино место где се разговора о ситуацији на КИМ, треба да се изнесе сва тежина проблема и да се укаже на изузетно тешке последице ако се Куртију дозволи да настави са таквим активностима и да се затражи да сходно мандату и обавезама, Савет безбедности поступи по Резолуцији 1244 и онемогући структуре привремених приштинских институција да на северу тероришу српски народ и да неутрализује постојање наоружањих структура које нису по Резолуцији - специјалне оперативне и интервентне јединице, косовска полицијска служба, такзована војска Косова, садашње КБС", напомиње Дрецун.
Он наглашава да је одговорност Савета безбедности у томе што те структуре постоје и што су оне главни узрок терорисања Срба.
"Вучић управо жели да каже да је присуство тих наоружаних формација глави узрок кризе на северу, јер да њих да нема Курти не би имао механизам да терорише српски народ. Управо преко те силе супротне Резолуцији 1244 Курти спроводи насиље над Србима", додаје Дрецун.
Он упозорава и на чињеницу да смо већ суочени са интензивним покушајима да се питање КиМ и његово решавање потпуно изместе из УН.
"Томе служе предлози о одржавању међународне конференције о КиМ, предлог Европске уније о нормализацији односа, избегавање формирања Заједнице српских општина и Бриселског споразума, јер је очигледно да они који желе да очувају лажну државу Косово, иако је потпуно јасно да је то потпуно промашен пројекат политичког Запада, настоје да спрече било какве разговоре о будућности КиМ преко УН", истиче Дрецун.
Подсећа да ништа од тога не може да се деси док је Резолуција 1244 на снази, без обзира што се неки понашаају супротно.
"Док је не промене и не ставе ад акта, не могу да обезбеде кључни циљ лажне државе - чланство Косова у УН да би могла да стекне пун међународни капацитет", додаје.
Дрецун каже и да би велике силе због излагања у Савету безбедности морале да се изјасне, али да се боји да због њиховог пристрасног односа и посвећености очувању лажне драве нећемо имати конкретно решење.
На констатацију да је генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш у последњем извештају навео да ситуација на КиМ никада није била тежа од постизања Бриселског споразума и то шта би тек сада навео, Дрецун подсећа да су управо због таквих оцена неке земље тражиле да се седнице укину.
Подсетио је и на то Русија има објективну анализу ситуације док САД, Француска, Велика Брианије и неке друге земље имају пристрасне анализе и Београд се увек окривљује, чак и када се каже две стране.
Управо они су ти који треба да се залажу за Резолуцију 1244 и да виде да Пришитна ради све супротно, рекао је Дрецун и додао да је за њих проблем што Резолуција 1244 постоји и зато постоји питање како да се она промени и да се Косово угура у УН.
Зато је, додаје, неопходно да се направи споразум између Београда и Приштине који би Косово третирао као државу, што би створио основ да се мења Резолуција 1244, а чиме би биле изманипулисане и Русија и Кина које се томе противе.
"Европски план је зато велика опасност за Србију, те две тачке које говоре да Србија у односима са Косовом, ми кажемо са Приштином, треба да поштује принцип територијалног интегритета и суверенита што су принципи између две државе и да се не противимо чланству лажне државе у међународним организацијама и УН", закључује Дрецун и наглашава да, ако бисмо прихватили тај комплетан план, сами бисмо поништили Резолуцију 1244 која каже да ће КиМ бити под привременом управом УН док се не нађе политички договор око решења.