Црногорски националисти бурно су реаговали на одлуку о подизању споменика Петру Другом Петровићу Његошу у Никшићу, посебно имајући у виду да је захтев за изградњу споменика поднео председник Општине Марко Ковачевић, Србин и члан Нове српске демократије, преносе "Вечерње новости".
Иако се подизањем споменика Његошу "симболично чува успомена на једну од најзначајнијих личности црногорске историје, посебно запажене за државни, друштвени, економски и културни развој Црне Горе", како се истиче у образложењу иницијативе клуба одборника "За будућност Никшића", то није било довољно остацима бивше власти Демократске партије социјалиста такође бившег председника Мила Ђукановића.
Наиме, шеф клуба одборника "Европски тим за Никшић" Борис Муратовић сматра да треба усагласити назив који ће бити на будућем споменику владици Раду.
"Не треба сад да се свађамо је ли он српски или црногорски. Само да избегнемо неке разлике, да знамо да ли ће то бити спомен-обележје краљу Николи Првом краљу Црне Горе", оценио је Муратовић.
Оштрији су били Факултет за црногорски језик и књижевност и црногорски ПЕН центар – осудили су наводе из поменутог образложења у којима се владика Раде и његова дела третирају "као део српске књижевности".
"Његош није српски песник нити се за живота сврставао у српске писце. Његош је црногорски владар и писац, те као такав део црногорске књижевне и културне баштине. Од Његошеве смрти до данас његов лик и дело често су били предмет отимања и реинтерпретација, но његово књижевно дело дубоко је утемељено у црногорској култури и надживело је све идеологије и великодржавне програме", истакли су они.
Из ПЕН центра су поручили да као што влада Дритана Абазовића није крила да јој је један од приоритета потписивање Темељног уговора са Српском православном црквом, тако се Његош препушта "четничком градоначелнику Марку Ковачевићу", додајући да је Његош сада преписан у власништво Србије.
"Никад нећемо прихватити србизацију Црне Горе и отимање наше културе", закључили су из црногорског ПЕН центра.