Београд богатији за 15.104 становника

Упркос чињеници што у Београду живи скоро четвртина становника Србије, ниједна престоничка општина није имала позитиван природни прираштај током 2022, подаци су Републичког завода за статистику
Београд има позитиван миграциони салдо, али негативан природни прираштај

Током протекле године највише људи доселило се у Београд, па је српска престоница постала богатија за 15.104 становника. Највише нових Београђана доселило се у Земун, на Звездару, Вождовац и Палилулу, показују најновији подаци Републичког завода за статистику о интерним миграцијама у 2022. години.

Такође, прошле године 149.511 особа променило је пребивалиште у Србији, односно трајно се преселило из једног у друго место. Највише људи се иселило из Шумадије и Западне Србије, а од четири региона само су Београд и Војводина имали позитивни миграциони салдо, тј. већи број досељених у односу на одсељене, преноси "Политика".

Међутим, упркос чињеници што у Београду живи скоро четвртина становника Србије и што се сваке године досели још око 15.000 особа, ниједна престоничка општина није имала позитиван природни прираштај током 2022.

Просечна старост особа које су се преселиле из једног места у друго и ту промену пријавиле МУП-у износи 35 година. Жене су чешће мењале место становања у односу на мушкарце, што је повезано са склапањем брака.

Подацима нису обухваћени студенти који углавном не мењају пребивалиште док су на студијама у другом граду.

Подаци Завода показују и да Београђани често мењају своје пребивалиште – чак 35.502 особе су се преселиле из једне у другу престоничку општину у 2022. години.

У Војводини Нови Сад је постао богатији за 2.468 становника, Стара Пазова добила је 509 нових житеља, Суботица 231 док су Панчевци добили 217 нових суграђана.

Начелница одељења за демографију у Републичком заводу за статистику Гордана Бјелобрк истакла је да се све више Београђана сели у Војводину, у градове који су близу главног града Србије.

"Цене станова су у Новом Саду ниже, док тај град у много чему подсећа на Београд, што га чини привлачним за младе из целе Србије. Градови као што су Панчево, Стара Пазова и Инђија постали су индустријске зоне и запошљавају велики број особа, па не чуди што се све више људи досељава у њих. Међутим, остатак Србије се незаустављиво празни – свега 46 општина, односно градова у нашој земљи има позитиван миграциони салдо", истакла је Бјелобркова за "Политику".

Депопулација је уз Западну Србију и Шумадију – највише становника се исељавало из Ужица, Севојна, Рашке, Тутина, Малог Зворника, Шапца и Лознице – захватила и Источну и Јужну Србију. Из тог региона највише житеља се иселило из Бора, Лесковца, Врања, Владичиног Хана, Смедерева и Прокупља.