После неколико узастопних земљотреса који су погодили Крагујевац, Косовску Митровицу и Крушевац, намеће се питање да ли ће тло у Србији наставити да се тресе.
Дежурни сеизмолог Сеизмолошког завода Србије, Ђорђе Шушић, за РТ Балкан каже да тако нешто не може да се предвиди.
"У питању је нормална сеизмичка активност. Ако претпоставимо да је главни потрес већ прошао, наступа смиривање тла када је уобичајено да имамо подрхтавања мање магнитуде", објашњава наш саговорник и додаје да прате сеизмичност.
Према његовим речима, имали смо већ два таква догађа која нису прелазила јачину од 1,5 степени Рихтера.
На питање да ли могу да уследе јача подрхтавања, Шушић уверава да је немогуће знати унапред.
"То нико не може да прогнозира на основу `фор шокова`, него тек ретроактивно можемо да анализирамо да ли већи број тих мањих земљотреса претходе јачим догађајима", подвлачи сеизмолог.
Он подсећа да је Србију почетком године погодио земљотрес сличне моћи од 2,7 степени Рихтера, чији је епицентар био у Горњем Милановцу.
"Простор централне Србије је активнији у том смислу од других региона", поручује саговорник РТ Балкан.
Његов колега сеизмолог Миодраг Петровић за наш портал наглашава да не треба плашити грађане, јер је у питању, како каже, земљотрес ниских магнитудних прагова.
"Трусно тло, попут оног у Грчкој, Турској, јужном делу Италије или Азије не констатује потресе ове јачине. За њих је то 'облачак на небу', такорећи", наводи он.
Петровић додаје да се земљотрес који је овог јутра забележен код нас, региструје на инструментима, а људи га тешко осете.
Србија под утицајем јадранске тектонске микроплоче
Сеизмолог за РТ Балкан објашњава да нема активних тектонских плоча на Балкану.
"Једина активна, под чијим смо и ми утицајем, је она на простору бивше Југославије, око Далмације у Хрватској. У питању је јадранска микроплоча, која се одвојила од афричке плоче. На њој се налази конвергентна граница, што је појава када се једна плоча подвлачи испод друге. Зато се на простору од 300 до 400 километара удаљеном од контакта јадранске микроплоче, ти напони ослобађају што се осети на простору Србије и окружења. Али то су геолошки, вековни процеси и не треба да нас плаше", наглашава наш саговорник.
Друга активна тектонска плоча је на Пелопонезу у Грчкој.
Класификација земљотреса
Земљотреси који су ноћас и јуче забележени у Србији класификују се као умерени односно јаки.
"То значи да многи, у случају умереног подрхтавања, осећају земљотрес када се налазе у згради, док га изван зграде осећа врло мали број људи и могуће је да пробуди из сна. Ниво вибрација није застрашујући, оне су умерене. Присутни посматрачи осећају слабо подрхтавање или љуљање зграде, собе или кревета, столице, итд. Код јаког, посматрачи осећају јако осциловање или љуљање целе зграде, просторије или намештаја, висећи предмети се јако клате, порцулан и чаше заједно звецкају. Може доћи до померања или до падања малих предмета. Врата и прозори се сами силовито отварају или затварају, прозорска стакла попуцају. Животиње у затвореном простору могу да се узнемире, а на неким зградама долази до 1. степена оштећења", пише на сајту завода.
Разоран земљотрес од 5,4 степени Рихтера погодио је Краљево 2010. године и том приликом направио озбиљну материјалну штету која је износила око 2,5 милијарде динара само на стамбеним објектима.
У Србији се сваке године региструје око 2.000 земљотреса, међутим само неке од њих осете и грађани.
Да подсетимо, земљотрес јачине 3,8 степени Рихтерове скале регистрован је јуче у 19.25 часова у региону Крагујевца, а ноћас и рано јутрос поново се тресло у том граду, као и у Косовској Митровици (2, 6 степени) и Крушевцу (1,7 степена).