Вучић са шефом израелске дипломатије: Очекујемо разумевање за српске ставове по питању КиМ

"Кад је реч о 'Косову', Израел има односе са свим вашим суседима. Помно пратимо дешавања у вашем региону и надамо се да ће преговори резултирати обостраним разумевањем за добробит региона", истакао је министар спољних послова Израела Ели Коен

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је министра спољних послова Израела Елија Коена и изразио очекивање да ће израелска страна, упркос признању једнострано проглашене независности "Косова", показати разумевање за српске ставове по питању КиМ.

Вучић је, наводи се у саопштењу Службе за сарадњу са медијима председника Републике, истакао да су односи Србије и Израела засновани на историјској блискости српског и јеврејског народа, који су вековима делили трагичну судбину, посебно током Другог светског рата.

Председник Србије и израелски министар су размотрили области које пружају највеће могућности за сарадњу, попут науке и иновација, пољопривреде и других, с обзиром на то да се она сад углавном одвија кроз дугогодишње значајно присуство израелских инвеститора у сектору градње некретнина.

Министар Коен је захвалио српским властима и народу на чувању места страдања Јевреја и позвао да се, на основама међусобног поштовања, унапреди свакодневна сарадња Србије и Израела.

"Кад је реч о 'Косову', Израел има односе са свим вашим суседима. Помно пратимо дешавања у вашем региону и надамо се да ће преговори резултирати обостраним разумевањем за добробит региона", рекао је Коен у интервјуу за "Политику" пред долазак у Београд.

Он је истакао је његова земља уз Украјину и да је Кијеву послала велику помоћ у виду електричних генератора, зимске опреме, пречистача воде и пољске болнице.

Са друге стране, додаје да је Русија дом једне од највећих јеврејских заједница на свету, која има готово 600.000 људи, те да је веза Израела са том заједницом у Русији кључна.

"Поред тога, Русија игра важну улогу у сиријској ситуацији", додао је Коен у интервјуу.

Време је за "ресетовање" односа Србије и Израела

Коен се састао и са премијерком Србије Аном Брнабић која је истакла да је Израел најзначајнији спољнотрговински партнер Србије на Блиском истоку, и четврти најважнији на азијском континенту.

Додала је да Србија жели да и даље развија и проширује економске односе са Израелом, што укључује и повећање трговинске размене.

Израелски министар имао је састанак и са својим српским колегом. Дачић је на заједничкој конференцији за новинаре подсетио да је одлука Израела да призна "Косово" утицала на односе Србије и Израела и нагласио да је време да се уложи максимални напор да се заједнички превазиђу сви ти проблеми и да се нађе најбољи начин за ресетовање односа везано и за ту најболнију тему.

"Оцењујемо да је одлука израелске владе да призна 'Косово' нанела штету односима, јер је 'Косово' за нас од непроцењивог значаја... и у том погледу стално смо и поредили ваш однос према Јерусалиму са нашим односом према КиМ", рекао је Дачић и нагласио да у том смислу треба да уложимо максималан напор да превазиђемо све те проблеме и останемо посвећени очувању традиционалног пријатељства.

Шеф српске дипломатије је подсетио да министар спољних послова Израела није био у Србији пуних 14 година, што је, како је рекао, и лоше и негативно ако се узме у обзир карактер односа Србије и Израела и традиционални и историјски однос два народа која су и заједнички страдала у току Другог светског рата.

Председник Народне скупштине Владимир Орлић упознао је министра Коена са изузетно тешком ситуацијом на Косову и Метохији, указујући на опасне и неодговорне потезе Аљбина Куртија и његове намере да све уведе у сукоб, наведено је у саопштењу.

"Једина политика коју он (Курти) спроводи је политика покушаја да етнички очисти КиМ од Срба. То не можемо и нећемо да дозволимо – стога председник Републике Александар Вучић планира низ активности, од састанка са командом НАТО-а до захтева за хитну седницу Савета безбедности УН. Сви сада морају јасно да укажу да је управо Курти узрок проблема, и да је једини пут ка наставку дијалога прекид терора над српским становништвом, повлачење Куртијевих окупационих снага са севера, ослобађање Срба који су заточени без икакве кривице и коначно испуњење обавеза које Приштина има већ дуже од 10 година, на првом месту формирање Заједнице српских општина, онако како је потписано", поручио је Орлић.

Он је поздравио данашњу поруку министра Коена да за Израел, Србија представља највећег савезника у региону.

Старо сајмиште има огроман значај, као симбол сећања и истрајности

Министар спољних послова Израела обишао је Меморијални центар "Старо сајмиште" и том приликом положио венац код Споменика жртвама геноцида у Другом светском рату.

Коен је истакао да Старо сајмиште има огроман значај, као симбол сећања и истрајности, као сведочанство снаге људског духа и као симбол победе над безнађем.

"Сајмиште нас подсећа колико је важно да никада не заборавимо и не дозволимо да се историја понови. На овом светом месту чувамо успомену на хиљаде Јевреја, Срба и Рома који су доживели непојмљиве ужасе и поднели највећу жртву", поручио је Коен.

Директорка Меморијалног центра "Старо сајмиште", амбасадорка Кринка Видаковић Петров рекла је да су блискост и пријатељство везали српски и јеврејски народ давно, а њихова трагична судбина на овим просторима за време Другог светског рата везала их је још дубље у страдању онда, као и памћењу данас.

"Данас заједно одајемо почаст жртвама геноцида и Холокауста Србима, Јеврејима и Ромима, а посебно жртвама логора Гестапоа на Старом сајмишту. Након распарчавања Југославије у више окупационих зона 1941. године ово место било је под окупацијом НДХ, а немачке нацистичке окупационе власти у Србији претворили су предратно сајмиште у логор Гестапоа", рекла је Петров.

Она је рекла да је то био највећи нацистички логор у Србији, како по броју заточеника - њих 40.000, тако и по броју жртава - 17.000.

"На овом месту били су најпре заточени наши суграђани Јевреји који су у року од неколико месеци убијени употребом душегубке - мобилне гасне коморе, те су окупационе власти јавиле централи у Берлину, већ лета 1942. године да је коначно решење у Србији спроведено. После тога у овом логору страдали су већином Срби, велики број њих депортован је на сајмиште из НДХ, остали из Србије, затим српски Роми, као и многобројни грађани којима је живот одузет зато што су се супротстављали окупацији, нацизму и фашизму, а пре свега зато што су непоколебљиво веровали у основно људско право, а то је право на живот и на слободу", рекла је Петров.

Скупштина Србије је у фебруару 2020. године усвојила Закон о Меморијалном центру "Старо сајмиште", а изградња је почела прошле године у јулу.

Меморијални центар "Старо сајмиште" заједнички је пројекат Министарства за културу и информисање и Града Београда, а основан је као установа посвећена култури сећања на жртве и историјске догађаје који су се десили на простору данашњег Старог сајмишта.