Градоначелница Сарајева ликује: "Срамотне табле више нема" (ВИДЕО)
Кантоналне власти у Сарајеву су јутрос уклониле једну од табли са натписом "Добродошли у Источно Сарајево, град 157.000 Срба који су морали напустити Сарајево", након што је наводно установљено да се налази на подручју ентитета ФБиХ.
Градоначелница Сарајева Бенјамина Карић на Твитеру је објавила снимак одношења табле уз речи "срамотне табле више нема".
Sramotne table više nema! pic.twitter.com/sJVgbpNu6Q
— Benjamina Karić (@BenjaminaKaric) July 13, 2023
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић поручио је да Сарајеву нису спорне табле, већ натпис на њима и истакао да је сада идеална шанса да се прецизно утврди где је ентитетска линија разграничења.
Ћосић каже да након 20 година у Сарајеву тврде да се једна табла налази на територији Федерације БиХ иако је померена за десет метара према територији Републике Српске.
"Ми смо табле поставили на локацијама где су већ 20 година биле. Када је у питању табла на Лапишници ми смо је померили чак 10 метара према територији Српске. Имамо ситуацију да 20 година стоји табла са натписом 'Територија Града Источно Сарајево' и сада је њима спорно када смо заменили таблу", казао је Ћосић за РТРС.
Оценивши да је ово идеална шанса да се утврди где је ентитетска линија разграничења, Ћосић је истакао да ће од кантоналних власти тражити да Источном сарајеву врате уклоњену таблу.
"Зашто се представници кантоналне власти нису јавили званично, па да заједно све утврдимо. Сигурно ћемо ући у процес утврђивања", најавио је Ћосић.
Ћосић је, крајем јуна, када су табле постављене, рекао да је њима истакнута "јединственост коју карактерише град".
"Ово је град који је створен од стране великог дела 157.000 Срба који су морали напустити Сарајево. Наиме, према попису становништва из 1991.године, у предратном Сарајеву је живело најмање 157.000 Срба. Кажем најмање, јер их се тачно толико изјаснило као Срби. Неки Срби су се тада другачије изјашњавали", објаснио је тада Ћосић.
Карић је тада запретила Ћосићу тужбом истичући да је "отишао корак даље поставивши "скандалозну" таблу.
"Опет је на мети Град Сарајево, на мети су истина и правда. Ћосићу, узалуд се трудите, дошла су таква времена да ни хиљаду пута поновљена лаж никад неће постати истина!", бунила се Карићева.
Против Ћосића ће, како је навела, поднети кривичну пријаву "за изазивање националне, расне и верске мржње, раздора и нетрпељивости".
"Мој тим проверава локацију на којој је табла постављена, ако сте заузели милиметар територије нашег града, одговараћете и за то", запретила је Карићева, којој, иначе, натписи којима се за злочине оптужује српска страна не личе ни на мржњу, ни на нетрпељивост.
Када јој је Ћосић, након што је освојила градоначелнички мандат, затражио уклањање табли са сарајевске Већнице и из Улице Ферхадија (бивша Васе Мискина), на којима је српски народ представљен као "злочиначки и агресорски"- глатко га је одбила.
Наиме, на улазу у Већницу још од реконструкције стоји натпис на босанском и енглеском језику на коме пише: "На овом су месту српски злочинци у ноћи 25/26. 08. 1992. запалили Националну и универзитетску библиотеку Босне и Херцеговине. У пламену је нестало више од два милиона књига, часописа и докумената. Не заборавите, памтите и опомињите!".
Ћосић је, подносећи захтев за уклањање ових натписа навео да су они "у најмању руку увредљиви за српски народ".
Како је истакао, такве табле угрожавају права Срба која су гарантована Уставом БиХ и стварају им "осећај страха и угрожености".
Борци Источног Сарајева осудили уклањање табле
Борци Источног Сарајева најоштрије су осудили данашње уклањање табле на линији разграничења Републике Српске и Федерације БиХ.
Председник Борачке организације "Источно Ново Сарајево" Драгиша Тушевљак подсетио је на безброј случајева скрнављења плоча и других српских обележја на територији Источног Сарајева.