Србија ће пре Америке бити потпуно покривена брзим интернетом, ако је судити према најавама министра информисања и телекомуникација Михаила Јовановића и председника САД Џозефа Бајдена.
Наиме, прво је амерички демократа најавио је највеће интернетско финансирање у историји, које ће до 2030. године осигурати повезивање свих у Америци са поузданим, приступачним интернетом велике брзине.
Неколико дана касније, слична вест стигла је и за сва српска села, с тим што ће читава територија Србије бити покривена оптичком мрежом до 2025. године.
Иако наша држава не може да се пореди са САД, која су трећа највећа земља на свету по укупној површини од 9,83 милиона километара квадратна, у којој живи више од 300 милиона становника, звучи обећавајуће да ће српски сељак бити у прилици да има брз интернет пре нпр. каубоја у Тексасу.
САД улажу 42,45 милијарди долара у интернет инфраструктуру
Из Беле куће су саопштили да ће кроз програм широкопојасног приступа и распоређивања, а на основу Закона о инфраструктури којом управља Министарство трговине, више од 8,5 милиона домаћинстава и малих предузећа из руралних области у којима не постоји брза интернет инфраструктура, где се милиони становника боре са ограниченим или непоузданим интернет опцијама, до краја ове деценије напокон бити повезани.
Програм грантова вредан је 42,45 милијарди долара.
"Поред тога што ће помоћи да се сви у Америци повежу на брзи интернет, ово финансирање ће подржати радна места у производњи и улагања у приватни сектор", наводи се у саопштењу.
У Србији ће 700 села бити покривена оптичком мрежом
Министар Михаило Јовановић рекао је да је план да се до краја 2025. године практично у свим селима у Србији омогући брзи интернет, што је нешто више од 700 дела.
"Наша анализа од прошле године показује да је 75 одсто територије Србије покривено брзим интернетом, тако да остаје још неких 25 одсто. То је око 120.000 домаћинстава и могу да кажем да пројекат иде веома добро. Већ смо двадесетак села у потпуности покрили. У току радови у 70 села. Имамо велику радну акцију, а до краја ове године 125 села биће покривено. Дакле, до краја 2025. године ћемо доћи до тих скоро 99 одсто покривености када је у питању брз интернет", објаснио је он.
Јовановић је истакао и значај покривености брзим интернетом, а као први разлог навео је коришћење електронских услуга, попут уписа деце у вртић или школу или е-аграра.
"Други битан разлог је да и они најмањим истуреним одељењима школа које се налазе у селима у којима иде по неколико ђака омогућимо брзи интернет. Ми смо увели у све основне и средње школе у матичним зградама интернет, али су остала ова мала одељења и желимо да сви ђаци и школе имају исте могућности попут дигиталне наставе и уџбеника", рекао је он.
Као трећи разлог Јовановић је истакао да је интернет важан и за покретање бизниса и за повезивање, па то може бити додатан мотив да људи остану на селу.
"По једној анализи Светске банке, сваких 10 одсто покривености, утиче на раст бруто друштвеног производа за 1,3 до 1,4 одсто. Ми имамо тих 25 одсто које треба да покријемо то је 3,2 до 3,3 одсто раста БДП и то није безначајно", закључио је он.