Дачић: Из САД никада неће стићи докази против Вулина
И ја сам некада био на листи америчких санкција, као и председник Вучић, у време Слободана Милошевића - оне су политичке и сада против Вулина, каже у интервјуу за "Политику" министар спољних послова Србије Ивица Дачић.
"Ове листе служе да се остварују одређени политички интереси и циљеви, то нам је добро познато. Када је реч о Вулину, у питању су његови ставови према Русији. Да смо увели санкције Русији ових санкција не би било ни према Вулину ни према било коме", истиче Дачић.
Он напомиње да не очекује да ће из САД стићи неки докази против Вулина јер, како додаје, овде није реч о утврђивању доказа, него о политичким санкцијама.
"Нисмо од Америке добили ниједну једину информацију, чак ни назнаку да се ради о неким кривичним делима. Разуме се, ми ћемо да тражимо објашњење од Сједињених Америчких Држава јер ово није приватна ствар, него одлука уперена против високог државног функционера", истакао је Дачић.
Говорећи о односима са САД-ом, шеф дипломатије је рекао да Србија и Америка одлично сарађују у борби против организованог криминала и да због тога чуди да амерички органи доносе одлуке о санкцијама против високог функционера Србије, уз сумњу на наводни организовани криминал.
"Овде жели да се направи нека вештачка равнотежа између нас и Приштине јер после оштрих одлука Запада и Америке против власти у Приштини било је само питање дана када ће да стигне нека одлука против Београда", истакао је Дачић.
На питање када би могао да отпутује у Москву, будући да га руски министар спољних послова Сергеј Лавров зове у руску престоницу и поручује му да сам одреди термин доласка, Дачић је подсетио да је он копредседавајући мешовитог комитета за сарадњу са Русијом, као и да је приликом немогућности посете Лаврова Србији договорено да српски министар оде у посету Москви.
"Потреба за тим састанцима постоји, али још није усаглашен термин", рекао је Дачић.
Он је говорио и о односима са Црном Гором оцењујући да је недавна посета председника ове државе Јакова Милатовића протекла у најбољој могућој атмосфери и да би то могао да буде јак сигнал да се односи поправљају, али да ће бити лоша вест ако нова црногорска влада буде без Срба.
На питање да ли се Београд узалуд нада да ће Аљбин Курти са својим радикалним потезима прећи "црвену линију", Дачић је одговорио: ми се ничему не надамо.
"Само тражимо од оних који то могу да ураде да зауставе насиље Куртија према Србима са КиМ и његов рушилачки однос према овом дијалогу у којем сви учествујемо. А нама нису веровали да он није никакав човек мира, него обичан шовиниста коме је једини циљ да протера преостале Србе са КиМ", навео је Дачић.
Он је навео и да Србија није добила никакве доказе за тврдње британске посланице Алише Кернс да је СПЦ учествовала у шверцу оружја на КиМ, и напоменуо да их нећемо ни добити.
"Али треба сви да се запитају какве су компетенције председнице спољно-политичког одбора парламента Алише Кернс када је истог дана њене лажне оптужбе о СПЦ демантовао Кфор који је под командом НАТО-а чији је Велика Британија један од најутицајнијих чланова. Ово су биле тешке оптужбе британске посланице, без икаквих доказа и на њих мора да се стави тачка", додао је Дачић.
Он је рекао да би од тога требало да се огради британска влада, али то се још увек није десило.