Цвијановић послала писмо Гутерешу, Сарајево га блокирало: Баве се цензуром уместо да раде свој посао
Министарство спољних послова у Савету министара БиХ одбило је да проследи писмо српског члана Председништва БиХ Жељке Цвијановић генералном секретару УН Антонију Гутерешу, којим је тражила да се институцијама БиХ и њој достави одлука о именовању Кристијана Шмита за високог представника у БиХ и тако разреши дилема у погледу његове функције и улоге у БиХ.
Цвијановићева је тим поводом поручила министру Елмедину Конаковићу и осталима у МИП-у да ништа неће постићи илегалним блокадама, али и да разуме њихов страх од одговора из УН о именовању Кристијана Шмита за високог представника у складу са Анексом 10 Дејтонског мировног споразума.
"Разумем њихов страх од одговора из УН на мој захтев да нам доставе одлуку Савета безбедности", саопштено је из Кабинета Цвијановић у суботу.
Истакла је и да је њихова обавеза да извршавају своје законске дужности према свима, а не само појединим члановима Председништва БиХ.
Настави ли МИП са овим деструктивним праксама које додатно урушавају кредибилитет и углед заједничких институција, највећу штету ће претрпети БиХ, али и они који такве праксе спроводе, поручила је доскорашња председавајућа трочланом Председништву БиХ.
МИП БиХ цензурише уместо да ради свој посао
Амбасадорка БиХ у Француској Бојана Кондић Панић оценила је да је МИП БиХ био дужан да проследи писмо Цвијановићеве, а не да се бави цензуром, чиме је прекорачио своја овлашћења.
"МИП је технички орган и никако се не бави осмишљавањем спољне политике. Незамисливо је да један министар не поштује вољу Председништва. Овде се ради о злоупотреби положаја, шаље се једна ружна порука српским дипломатама и нама амбасадорима. Ако смо видели да се допис бошњачког члана Председништва БиХ Дениса Бећировића шаље, а допис српског члана Председништва БиХ се доводи у питање, то говори о томе да је српски народ у незавидној позицији", навела је амбасадорка Кондић Панић у Јутарњем програму РТРС-а.
Додала је да је очигледно да министру иностраних послова у Савету министара Елмедину Конаковићу смета став Цвијановићеве о Кристијану Шмиту, иначе би "писмо дошло тамо где је требало да дође".
"Такав упит би можда довео до смиривања тензија и решавања мучне ситуација у БиХ и заиста не видимо разлог зашто би то било коме сметало. Требало би да буде супротно, односно да се прихвати и да добијемо одговор", навела је амбасадорка.
Рекла је и да се и у Француској и у целој ЕУ чују поруке да се унутрашње ствари морају решити уколико желе да буду кредибилни партнери у Унији.
"Драго ми је да је Република Српска и у овом случају показала зрелост и одговорност. Једино договором, консензусом и дијалогом унутрашњих фактора можемо доћи до решења, а никако наметањем", закључила је Бојана Кондић Панић.