Јача Куртијева паравојска: Опасност и за Србе на северу и за Србију и њену војску
Појачава се наоружавање тзв. војске Косова, чије је постојање директно кршење Резолуције Савета безбедности УН 1244, а најновије оружје – беспилотне летелице "бајрактар ТБ-2" – купљено је од Турске, која је међу земљама што највише помажу опремање полувојних снага на Косову, констатовао је председник Београдског форума за свет равноправних Живадин Јовановић.
Уз то, напоменуо је, ескалација ситуације на КиМ за коју ми окривљујемо премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, потиче пре свега од Турске, али и од Немачке, Енглеске и САД које наоружавају снаге тзв. Косова.
"Кад то чине док је ескалација на узлазној линији, онда не могу да се отмем утиску да они у најмању руку не искључују обнављање конфликта на Косову и Метохији“, упозорио је Јовановић за "Политику".
Провоцирање сукоба у јужној српској покрајини
Додаје да тиме вероватно планирају провоцирање сукоба у јужној српској покрајини уз рачуницу да ће Србија, као у увек поштовати политику дијалога и мирног решавања конфликта.
"Ово значи охрабривање таквих трендова, као што је настављање и интензивирање етничког чишћења Срба с Косова и Метохије, удаљавање од Резолуције 1244 и концентричан притисак на Србију по разним линијама, укључујући и војне. Мислим да то треба узети веома озбиљно и да не лавирамо од одушевљења, пријатељства и стратешког пријатељства са земљама као што је Турска, до тога да будемо дубоко разочарани или у недоумици шта је стварна политика Анкаре на Балкану и посебно према КиМ", изјавио је Јовановић.
Официр КОС-а у пензији Љубан Каран пак оцењује да је реч о војној претњи и страховито јаком притиску на Србију, те да све иде у правцу некаквог признања "Косова" као независне или суверене државе – дипломатске игре су у смислу да то признање буде постепено.
Говорећи о наоружавању тзв. косовске војске, Каран подсећа да то траје већ дуги низ година и да је тиме прекршена Резолуција 1244.
"Кфор је обавезан да штити комплетно становништво, без обзира на нацију, од некаквих паравојних формација и војних група какве би се могле појавити, јер су Срби у популацији разоружани на северу Косова, а Албанци нису", рекао је Каран за "Политику".
Истакао је и да се ради о перфидној игри јер је ОВК преименована прво у косовски заштитни корпус, а касније у косовске безбедносне снаге. Легитимитет им дају водеће државе НАТО-а на тај начин што их редовно укључују у вежбе тог пакта као равноправне с другима, јер су они признали и ту државу и ту војску.
Кад довољно ојачају, крећу у протеривање и окупацију
Каран објашњава да се ту ради и о обукама, које су понекад веома скупе, као оне за хеликоптере, где се специјалне снаге шаљу у друге државе.
"Управо у Турској су обучавани за хеликоптере. Оклопна возила која шпартају севером КиМ такође им је донирала Турска. Дронови 'бајрактар' јесу респектибилни и наша земља је намеравала да их купи, али се одустало баш зато што их је Турска наменила паравојсци у Приштини", указао је Каран и додао да ово савремено наоружање представља опасност не само за Србе на северу него и за Србију и њену војску.
Подвукао је и да се прави план за војно решење КиМ, где је Курти потребан као екстремни провокатор и политичка личност која је у стању да произведе велике конфликте.
"Кад довољно ојачају и када буду могли да прихвате тај први удар са српском војском, кренуће у масовно протеривање Срба или војну окупацију севера КиМ и то ће водити у прокси рат с НАТО-ом и окупацију", упозорио је Каран и додао да је за Србију војна претња управо тај план да је преко Кфора увуку у сукоб с НАТО-ом.
Иначе, тзв. Косово формирало је и Фонд безбедности у који иду донације за "оружане снаге", а тамошњи министар одбране Арменд Мехај позвао је грађане преко Фејсбука да новчано подрже "војску" и тиме допринесу да та квазидржава буде још јача.
Према замисли из Приштине, под оружјем ће до 2028. имати 8.000 људи (5.000 официра и војника и 3.000 резервиста). Буџет косовских безбедносних снага за 2023. годину износи 123 милиона евра, а током 2022. у иностранству је обучено 2,547 војних лица. Снаге тренутно броје око 3.500 војника, пишу „Вечерње новости“.