Србију не вреди условљавати прекидом приступних преговора са Европском унијом јер је улазак у ЕУ реалан колико и одлазак на Марс, пише "Франкфуртер алгемајне цајтунг".
Лист наводи да се у последње време често чује оптужба да Србија "по налогу Русије покушава да дестабилизује ЕУ" и подсећа на изјаву Константина Кулеа, заменика шефа посланичке групе Либерала у Бундестагу, који је навео да је "српска Влада Путинова продужена рука на Балкану", а сличну тврдњу је изнео и Михаел Штибген, демохришћански министар унутрашњих послова покрајине Бранденбург.
Они су Србију оптужили да циљано без виза пушта у земљу људе из Индије, Туниса, Бурундија или Кубе како би ови отишли у ЕУ и тражили азил. Међутим, немачки лист пише да су сумње у Србију "у овом случају неодрживе" и додаје да су "промашене оптужбе да Србија по Путиновом налогу минира ЕУ тако што подстиче ирегуларне миграције".
Наводи се да је главни циљ Александра Вучића да "ојача своју моћ", те да ће "тешко ризиковати озбиљан конфликт са Унијом где се налазе далеко најважнија тржишта и трговински партнери Србије - све док његово одржање на власти не зависи од тога".
"Упозорења на могуће замрзавање приступних преговора су тупи мач против Београда. Ти преговори годинама стагнирају. Њихово прекидање не би оставило утисак на српско становништву које је ионако критично према ЕУ. Уз то, ни међу заговорницима ЕУ у Београду скоро нико више не верује да је приступање ЕУ реално", пише у тексту. "Једнако тако би Србији могло да се прети забраном приступа Марсу".
За разлику од прекидања приступних преговора, лист истиче да би укидање слободног визног режима за Србију, које је поменула европска комесарка за унутрашње послове Илва Јохансон, "јако погодило српску привреду, као и претежно урбано становништво које путује, али и власти. То је најубојитије оружје у бриселском арсеналу".
"Франкфуртер алгемајне цајтунг" указује да би се многи у Србији сетили "времена санкција, ратова и аутократе Слободана Милошевића".
"Тај осећај изолације је приликом укидања виза 2009. спао са земље као тешка ноћна мора, био је то прави преокрет. Бес због повратка у тамна времена усмерила би се сигурно и против српске владе", наводе они.
Лист наводи да је Вучић реаговао на упозорења и указује на чињеницу да ће у новембру истећи два српска споразума о слободном визном режиму са Бурундијем и Тунисом, док Брисел наставља да врши притисак како би се исто учинило и са Индијом.
"Дакле, Европска унија још има утицај на Балкану јер је визном либерализацијом дала нешто што државе региона не желе да изгубе", закључује се у анализи.