Србија и Балкан

Ескобар: Циљ је да "Косово" буде глобално признато; Русија претња Западном Балкану

Габријел Ескобар каже да су САД биле строге према Србији и признале резултате избора на северу КиМ, иако се Србија томе противила
Ескобар: Циљ је да "Косово" буде глобално признато; Русија претња Западном Балкану© Танјуг/Страхиња Аћимовић

Специјални изасланик Сједињених Америчких Држава за Западни Балкан Габријел Ескобар, у извештају Комитету за спољне послове Представничког дома, о ангажману САД на Балкану, подсетио је на тензије на северу Косова и Метоије и позвао обе стране да испуне све обавезе које су, како каже, неопходне за наставак напредовања на европском путу.

"Кључни елемент је испуњавање обавеза 'Косова' из 2013. године, а то је да се оснује Заједница општина са српском већином. ЗСО би оснажила општине са заједничким интересима, језиком и културом да координирају заједничке изазове у пружању неких јавних услуга, укључујући образовање, здравствену заштиту и локални економски развој. Штавише, 'Косово' и Србија договорили су да међусобно признају документа и националне симболе. И, што је најважније, према том споразуму, Србија више неће лобирати против чланства 'Косова' у међународним организацијама", навео је Ескобар у документу који је тема Комитета за спољне послове.

Он је, говорећи о мерама које су покренуте против Косова, поновио да их не би назвао санкцијама, већ последицама.

Одговарајући на питање које кораке Аљбин Курти мора да учини ка деескалацији и како би се уклониле америчке "последице", навео је да је у интересу "Косова" да ради заједно са партнерима са Запада. Додаје да САД да желе да виде већу посвећеност Приштине за испуњење плана ЕУ у три тачке.

"Биће последица ако Срби не изађу на изборе"

"Препознали смо потребу за новим изворима на Косову, иако се Србија противила томе. Признали смо резултате избора, иако се Србија противила томе јер је излазност била мала. Били смо врло строги према Србији", рекао је Ескобар.

Он додаје да се Србија обавезала да ће косовски Срби учествовати на изборима, јер ће у супротном, каже, бити последица.

На питање да ли премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти кредибилно ради на формирању Заједнице српских општина и да ли ће ЕУ и САД извршити притисак на Београд ако не буде напретка са те стране, Ескобар је истакао да је споразум у Охриду био велика прилика за обе земље да успоставе добре односе и отворе врата ка Европи.

"Обе стране треба да почну што пре да раде свој посао и желимо велики напредак ове године", навео је Ескобар. Он додаје да су следећи потези организовање поновљених избора, па повратак дијалогу.

"Циљ је да Косово буде глобално признато"

Ескобар је додао да је затражио од Владе Косова да формира Заједницу српских општина уз америчку подршку јер је, како је рекао, обезбеђено да оснивањем ЗСО "неће бити прекршен Устав и државни поредак".

Додаје да је у контакту са земљама чланицама Европске уније које нису признале такозвано Косово, али да је циљ не само да Косово буде признато у ЕУ, већ глобално.

"Важно нам је да Косово буде део Европске уније, НАТО и Уједињених нација, али то је немогуће док се не примени споразум. Потребно је да се покрене глобална кампања признања, зато охрабрујемо владу Косова да примени договорено", истиче Ескобар.

"Русија претња за регион"

Ескобар је оценио и да је "Русија претња за регион" и да САД "стално траже начине да ограниче малигни утицај" те државе.

"Русија је озбиљна претња стабилности на Западном Балкану. И поред рата у Украјини успева да шири дезинформације", додао је.

Ескобар је рекао да Кина има утицај пре свега јер "подржава инфраструктурне пројекте, како би ширила политички утицај".

Он је, на питање једног члана Одбора о наоружавању Србије из Кине и Русије, одговорио да је Србија од почетка сукоба у Украјини драстично смањила увоз наоружања из Русије, да још увози из Кине, али да би он волео да види више ангажовања европских и америчких компанија на том пољу.

Борба против Додика санкцијама

Говорећи о председнику Републике Српске Милораду Додику, каже да је најбољи начин за борбу против људи попут њега и његове реторике путем санкција. Поново је поручио да ће се САД супротставити "антиуставном деловању у Босни и Херцеговини".

"У Босни и Херцеговини, нажалост, Република Српска и председник Милорад Додик су и даље фокусирани на подривање државног устава и Дејтонског мировног споразума. Његове поновљене антидемократске активности прете просперитету Босне и Херцеговине и региона. Наставићемо да се противимо онима који су одговорни за подривање Дејтонског споразума и прете територијалном интегритету и суверенитету Босне и Херцеговине", истакао је.

Сенатор Кин: Нормализација односа Србије и Косова најважније питање на Западном Балкану

Нормализација односа Србије и Косова најважније је питање на Западном Балкану, оценио је председавајући Комитетом за спољне послове Представничког дома у Вашингтону сенатор Томас Кин.

Кин је каже да су САД већ три деценије инвестицијама допринеле напретку региона ка евроатлантским интеграцијама, додајући, међутим, да брине раст руског и кинеског утицаја, због чега су потребне одговарајуће мере.

Нагласио је да су два кључна стуба очувања стабилности региона – нормализација односа Косова и Србије и заштита мултиетничког и јединственог карактера БиХ.

Кин је указао да ЕУ има важну улогу у стабилизацији региона, али и додао да су напори Уније компликовани, због принципа доношења одлука консензусом, као и чињенице да пет чланица није признало Косово.

"Због тога САД морају имати водећу улогу на Западном Балкану", нагласио је Кин.

Он је подвукао да нема важнијег питања у региону од нормализације односа Београда и Приштине.

"Насилни протести на северу Косова претили су да угрозе стабилност целог региона. Косовски премијер Аљбин Курти предузео је некоординисане акције, делујући дестабилишуће. Али, насилно понашање српских демонстраната, који су повредили припаднике Кфора, морају исто тако бити осуђени, као и директна и индиректна улога Београда", додаје Кин.

Сенатор је подвукао да специјалне снаге косовске полиције морају бити повучене из општина са српском већином.

Апеловао је на америчке власти да утичу како би косовски Срби учествовали на новим изборима на северу КиМ. Уједно је изразио забринутост Комитета због тога што још увек није формирана Заједница српских општина.

"Уколико се Косово буде ангажовало на деескалацији, САД ће извршити исти притисак на Београд, као и онај који сада врши на Приштину, како би извршио своје обавезе, посебно везано за чланство Косова у међународним организацијама", објаснио је Кин.

Сенатор је изразио жаљење што се не примењује Вашингтонски споразум о економској сарадњи, који је, како је нагласио, могао да допринесе напретку и на политичком пољу.

Кин је подвукао да је за САД Косово важан партнер, али и да је Србија кључни партнер у региону.

Међутим, констатовао је да се Србија није придружила санкцијама против Русије, али је изразио захвалност подршци Украјини у УН и на пријему бројних украјинских избеглица.

По питању Црне Горе, казао је да САД чекају нову владу, од које имају велика очекивања, посебно у борби против организованог криминала.

image