Школа српског језика у Ђеврскама у Далмацији: Деца чувају искру српства

"Учимо их српски језик и књижевност, географију, историју, учимо их обичајима, традицији. Да знају да су део српског националног корпуса", истакао је председник Удружења "Наша кућа" у Ђеврскама и иницијатор Креативне школе српског језика

Јован, Давид, Ангелина, Ирина, Матеа, Ирис, Бојан, Михаел – само су нека од имена 36 малих Срба који сваке суботе долазе у своју школу српског језика. Најмлађа Ирина Рончевић има пет година, а најстарија Матеа Петровић седамнаест. Ђаци су из Кистања, Колашца, Нунића, Варивода, Мацура, Брибира, чак и из 25 километара удаљеног Скрадина. По неке од њих одлази мини-бус који су добили на поклон од људи из Србије, пишу "Вечерње новости".

"Долазим редовно од почетка, од првог часа који смо имали пре две године. Много нам је лепо. Дружимо се, учимо ћирилицу, српски књижевност, историју, традицију. Често припремамо и презентације о српским песницима и писцима. Мени је важно да то све знам, да што више научим о култури свог народа", изјавила је 15-годишња Ирис Драгаш.

Први час у Креативној школи српског језика одржан је 2021. године испред зграде некадашње осмолетке "Сава Лежаић" у Ђеврскама, коју је пре рата похађало стотине ђака, а потом је порушена за време "Олује" и није обновљена.

"Тако смо хтели, то је био наш симболичан гест и порука. Наставу смо почели у мојој кући, у једној соби. Како је више деце долазило, постајало је све тесније, па смо се сетили да у парохијском дому, где на спрату живи свештеник с породицом, има недовршено приземље. Он се сложио с предлогом да тај простор средимо, а добили смо и благослов владике далматинског Никодима", изјавио је Сава Војновић (32), председник Удружења "Наша кућа" у Ђеврскама, на чију иницијативу је и основана Креативна школа српског језика.

Додаје да се деца лако здруже и брже уче. Желе да знају што више о својој историји и култури.

"Ми им управо то дајемо: српски језик и књижевност, географију, историју, учимо их обичајима, традицији. Да знају да су део српског националног корпуса. Не да србују него да буду поносни што су Срби исто као што су то наши сународници било где у свету, поштујући законе државе у којој живимо", истакао је Војновић.

За неколико дана, 28. јула, тридесеторо школараца путује у камп у Аранђеловац, где ће се бавити спортом, али и обићи Букуљу, Опленац и неколико музеја. Неки од њих први пут ће путовати ван Хрватске.

"Од Министарства просвете Србије добијамо помоћ преко конкурса, и добијени новац користимо за опремање учионице и набавку учила", додао је Војновић.

Ђеврске данас имају око 200 становника, са околином око 400 и готово сви су Срби, а пре грађанског рата деведесетих било их је четири пута више.