Из Европске уније огласили су се поводом поруке главног преговарача такозваног Косова у дијалогу Београда и Приштине и потпредседника Владе Бесника Бисљимија да ново гласање на северу не би требало организовати док Брисел не повуче санкције уведене "Косову", поручивши да је став земаља чланица Уније јасан и да нови избори морају бити расписани што је пре могуће, пише "Репортери".
Званични Брисел је поновио да је у заједничкој декларацији од 3. јуна 27 држава чланица јасно нагласило да избори морају бити расписани што је пре могуће и да треба да буду свеобухватни.
Бисљими је рекао да "Косово" не би требало да расписује нове изборе у четири општине на северу док Европска унија не укине мере уведене против Приштине.
Поводом овог условљавања које је стигло од представника Владе Косова, портпарол Европске уније је рекао да неће да коментарише изјаве Бисљимија и додао да је 27 држава чланица изнело став у коме јасно кажу да нови избори треба да буду расписани што пре и да буду свеобухватни у четири општине на северу.
"Не коментаришемо изјаве. Међутим, користимо прилику да поновимо да ЕУ очекује од страна да имплементирају захтеве ЕУ како је наведено у саопштењу 27 земаља ЕУ од 3. јуна 2023. У њему се јасно наводи да превремени избори морају бити расписани што је пре могуће и организовани на потпуно инклузиван начин у све четири општине на северу са српском већином. Од косовских Срба се очекује учешће на овим изборима", каже портпарол Европске уније.
Државе чланице Европске уније, у заједничком ставу, објављеном 3. јуна, јасно су истакле кораке које "Косово" треба да предузме за деескалацију на северу.
У овом саопштењу се наводи да ЕУ очекује да "Косово" ради на деескалацији ситуације, тако што ће одмах повући полицијске снаге из општинских зграда и околине, да нови градоначелници привремено обављају своје дужности у алтернативним објектима и да се што пре распишу избори у четири општине на северу на свеобухватан начин, прецизирајући да очекују учешће Срба на изборима.
Одбијање да делује у складу са захтевима ЕУ навело је званични Брисел да уведе мере против "Косова".
Када је реч о мерама за "Косово" и њиховом уклањању, портпарол Европске уније наводи да су оне привремене и да се могу укинути у зависности од акција на терену и одлука о деескалацији које може да донесе премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти.