Српски ватрогасци кренули у Волос: Помоћ Грчкој у гашењу пожара

Јуче је 36 ватрогасаца-спасилаца са 14 возила кренуло пут Грчке, као и два представника медицинског тима са санитетским возилом

Ватрогасно-спасилачки тим из Србије, који је ноћас стигао у Солун, како би грчком народу помогао у гашењу пожара који су захватили ову земљу, упутио се ка граду Волосу.

Ватрогасци ће бити ангажовани на гашењу пожара у региону Тесалија, саопштио је МУП.

Српски ватрогасци-спасиоци који су отишли у Грчку како би помогли у гашењу шумских пожара који су погодили ту земљу тренутно се налазе у бази операције у оквиру једног аеродромског комплекса у Солуну, а одатле ће у договору са представницима грчког Министарства за цивилну заштиту бити распоређивани тамо где буде било потребе, изјавио је раније данас помоћник начелника Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације Милош Миленковић.

"Након договора председника Србије Александра Вучића и премијера Грчке српски ватрогасци и спасиоци су упућени у Грчку у циљу пружања помоћи локалним снагама у гашењу пожара. У току јучерашњег дана 36 ватрогасаца-спасилаца са 14 возила је кренуло пут Грчке и два представника медицинског тима са санитетским возилом", рекао је Миленковић за Танјуг.

Напомиње да су ватрогасци током јутра обавили разговор и први састанак са локалним властима и да ће на том подручју у околини аеродрома бити ангажовани где буде потребе.

"Морамо напоменути да је за то подручје јутрос надлежна хидрометеролошка служба издала црвени метео аларм", истиче Миленковић.

Када су у питању шумски и пожари на отвореном у Србији, Миленковић каже да их је у периоду од 1. јула до данас било више од 1.000 и да су их припадници ватрогасно-спасилачких јединица успешним интервенцијама угасили.

"Статистички посматрано, мало се разликује у односу на исти период прошле године. Низ фактора је утицао на то. Како обилне кишне падавине, али и низ превентивних активности које Министарство унутрашњих послова и сектор за ванредне ситуације интензивно спроводе, односно апелују на грађане", додаје Миленковић.

Апеловао је на грађане да не пале ватру на отвореном, не спаљују остатке биљних услова, не ложе ватру у шумским комплексима и 200 метара од руба шуме, али да не раде ни остале радње које су Законом о заштити од пожара дефинисане као кажњиве.

Миленковић наводи да су припадници припадници ватрогасно спасилачких јединица МУП-а и Сектора за ванредне ситуације добро опремљени и обучени како би адекватно реаговали у борби против шумских и пожара на отвореном.

"Ако кренемо од возила то су ватрогасна возила, аутоцистерне, такође теренска возила, опремљена посебном опремом и пумпом која се користи у циљу употребе воде као средства за гашење пожара. Не смемо заборавити и неку другу опрему лаког карактера, која се такође користи", објашњава Миленковић.

Миленковић додаје да у случају да Србију погоде пожари попут оних у Грчкој, Србија би могла да рачуна на помоћ из иностранства, али да за то постоји процедура и да пре упућивања захтева за помоћ МУП и Сектор за ванредне ситуације процењује да ли је она потребна.

"Морам нагласити да се прво полази од принципа поступности о употреби снага. Први одговор би свакако дали припадници ватрогасно-спасилачких јединица сектора и МУП-а. Тек уколико бисмо закључили и уколико би стратешка процена на нивоу руководства Сектора и МУП-а била таква да нам је потребна додатна снага, онда би се упутили захтеви за међународном помоћи", каже Миленковић.

Појаснио је да када су у питању пожари на отвореном простору међународна помоћ до сада није била потребна.

"Помоћ нам је била пружена током мајских поплава 2014. године. Да нагласим да је Србија део механизма цивилне заштите ЕУ. То је један од канала путем кога можемо добити међународну спасилачку помоћ, а такође смо потписница низа билатералних споразума потписаних са државама у региону, али и других држава", закључио је Миленковић.