Прошло је више од годину дана од оснивања "Косовског безбедносног фонда", али подаци о средствима којима он располаже још увек нису познати јавности, преноси "Љаљми".
У Министарству финансија, рада и трансфера тзв. Косова, које управља средствима фонда, кажу да су она "транспарентна и доступна органима који имају право приступа", али не наводе које су то институције.
Из Министарства одбране привремених приштинских институција поручују да ће та средства бити уложена за испуњење главног циља, "а то је гарантовање безбедности грађана и територијалне одбране".
Влада привремених приштинских институција је у марту прошле године основала Безбедносни фонд, где грађани и различити донатори могу да допринесу преко банковног рачуна.
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти рекао је тада да је фонд формиран на основу потреба КБС-а.
Новац прикупљен у фонду, према речима Куртија, биће додатни буџет за Министарство одбране.
Из ове институције наводе да буџет издвојен за КБС ове године износи 141,2 милиона евра, док су улагања у наоружање три пута већа у односу на претходне две године.
Бивши командант КБС-а Кадри Кастрати каже да би средствима Безбедносног фонда КБС требало да обезбеди индивидуалну опрему, наоружање, повећање особља и улагања у инфраструктуру.
"С обзиром на то да регионални и глобални безбедносни изазови такође изазивају косовску војску да иде брже напред, да унапреди сопствене капацитете, онда је неопходно да се и буџет повећа", рекао је Кастрати, а преноси портал "Косово онлајн".
Министар одбране привремених приштинских институција Арменд Мехај је путем објаве на Фејсбуку 17. јула позвао грађане да допринесу фонду безбедности.
"Наша војска, кроз улагање у наоружање и другу војну опрему, континуирано се консолидује. Да бисмо били још јачи да гарантујемо безбедније Косово, сви ви, драги грађани, можете да допринесете донацијама у Фонд безбедности", написао је Мехај.
Кастрати сматра да сума прикупљена у Фонду безбедности треба да буде јавно објављена.
"Сваки грађанин који донира у овај фонд треба да зна колико је новца прикупљено. Нема потребе да знају куда иде новац, јер је куповина разне опреме и наоружања поверљива, али морају да знају вредност прикупљеног новца", каже Кастрати.
Невладине организације изразиле су забринутост због начина на који се новац даје у Фонд безбедности. Како наводе, да би било транспарентности, фонд мора да буде регулисан законом.
Влада привремених приштинских институција саопштила је 17. јула да је од Турске купила беспилотне летелице "бајрактар", међутим, није објављено колико је дронова купљено ни која је њихова цена.