Чим се појавио зрачак наде да би Срби у Црној Гори могли имати своје представнике у будућој извршној власти (коалиција За будућност Црне Горе) уследила је нова уцена америчке амбасаде у Подгорици председнику Јакову Милатовићу и његовом саборцу из Покрета "Европа сад" и потенцијалном премијеру Милојку Спајићу.
У опробаном маниру, кршећи све норме Бечке конвенције, одлазећа амбасадорка Џуди Рајзинг Рајнке Црногорцима је поручила кога не жели да види у будућој извршној власти и јасно ставила до знања да ће подршку Вашингтона за улазак у Владу добити само они који подржавају, између осталог, однос НАТО савеза према Украјини.
Сада су на потезу Милатовић и Спајић чији покрет је био иницијатор поштовања десет принципа за формирање нове власти, као "десет божијих заповести". Између више чланова постоји и онај који прецизира да ће структура кабинета бити дефинисана пропорционално изборном резултату који су постигли конституенти новог сазива државног парламента.
Уколико се не буде слушала Америка, већ се до краја спровела ова начела, онда би премијер био из Покрета "Европа сад" који је освојио 24 мандата на изборима 11. јуна, а председник Скупштине из коалиције "За будућност Црне Горе" која броји 13 посланика. Из америчке амбасаде су навели да са интересовањем ишчекују формирање нове извршне власти, и уз већ наведено, саопштили да подржавају грађанску природу државе, поштовање људских права, унапређење услова за рад динамичног цивилног друштва тежећи унапређењу реформи за постизање тих циљева.
После скандалозног става Рајнкеове јуче су се састали Спајић и Кнежевић. Према сазнањима "Новости" разговарало се о моделу да ЗБЦГ уђе у будућу извршну власт, односно да подела позиција у Влади рефлектује изборну вољу грађана.
Политички аналитичар Бошко Вукићевић казао је да став америчке амбасаде потцењује слободни избор, жеље и интересе грађана Црне Горе.
"Дакле, очекивани став америчке амбасаде не само да је антидемократски, већ је и неваспитан, јер не одражава неписана правила дипломатског обраћања. Очигледно је да САД занемарују дипломатска правила у односу према оним државама које сматрају својим формалним колонијама. Овакав став америчке амбасаде представља континуитет грубог мешања у унутрашње прилике у Црној Гори. На овај начин извањци желе да опет спрече улазак коалиције За будућност Црне Горе у Владу, јер је јасно да руководство тог савеза не може формално заступати политике које су сушта супротност вољи и жељама људи који су за њих гласали", наводи Вукићевић.
Он оцењује да став амбасаде САД треба разумети и као неку врсту упозорења будућем мандатару и новоизабраном председнику, из редова Покрета "Европа сад".
"Да ли ће они подлећи уценама и прикривеним претњама, или ће пак бранити достојанство наше државе - ускоро ћемо сазнати", закључује Вукићевић.
Иначе, Милатовић ће у понедељак у резиденцији на Цетињу започети консултације о давању мандата за састав нове владе. Први ће на канабету бити лидер ПЕС-а Спајић, па након њега носилац листе коалиције "Заједно" коју је предводио ДПС, Данијел Живковић. За уторак је заказан разговор са челницима блока ЗБЦГ Андријом Мандићем и Миланом Кнежевићем, а након њих са председником Демократске Црне Горе Алексом Бечићем.