Два месеца од ескалације насиља и протеста на КиМ: Игра са приштинским ветрењачама (ВИДЕО)

Грађани су навикли на одсуство нормалности и многи, уместо да оду на своје радно место, просто оду на протест, каже новинарка са

У Звечану, Зубином Потоку и Лепосавићу, Срби мирно протестују већ два месеца, захтевајући одлазак припадника специјалне полиције са севера Косова, повлачење силом наметнутих албанских градоначелника из општинских просторија, и ослобађање својих ухапшених сународника, као и почетак формирања Заједнице српских општина.

Европска унија је 3. јуна објавила свој план за деескалацију ситуације који приштинске институције нису испуниле.

Из Приштине је саопштено да је из и око општинских зграда повучено 25 одсто полицајаца, што је на терену неприметно.

Као и после сукоба између окупљених Срба и припадника Кфора, ситуација је иста.

"Неких благих можда измена има, да су се грађани просто навикли на то одсуство нормалности. Рецимо радници општина не иду посао, тако да многи људи уместо да оду на своје радно место, просто оду на протест. Промена суштинских нема, ситуација је иста, све до испуњења захтева, мислим да се ништа ни не може очекивати драстично", каже за Танјуг новинарка Ивана Вановац.

После последњег састанка главних преговарача Београда и Приштине, Петра Петковића и Бесника Бисљимија, конкретног договора није било, а раније, због неиспуњавања захтева о деескалацији, Европска унија је тзв. Косову увела казнене мере.

За грађане на северу, деескалација ће доћи оног момента када се испуне њихови захтеви.

"Деескалација би требало да подразумева повратак у нормалност, а до ње ће доћи оног момента када се Специјалне јединице полиције буду у потпуности повукле, не из објеката локалне самоуправе, него уопште са севера Косова, јер нема потребе да буду ту", објашњава Вановац.

Приштински званичници и даље понављају да ће се полиција повући када на северу наше јужне покрајине, по њиховим речима, завлада владавина права.

У пракси је то подразумевало скоро свакодневно хапшење и застрашивање људи, додаје Ивана Вановац која живи у Косовској Митровици.

Оно што је, по њеним речима потребно Србима, јесте мир и јесу нови избори уз учешће Срба, али до њих не може да дође, уколико се не испуни минимум захтева већинског народа.

Док из Приштине долази најновија порука да албански градоначелници неће подносити оставке, већ да Срби морају да пишу петицију којом би тражили изборе, захтевајући сада и да се прво укину казнене мере Европске уније како би се избори одржали, ситуација на терену је непромењена.

Срби у Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку, су и даље испред општинских зграда, у њима су припадници такозване Косовске полиције, између су припадници Кфора, а специјалци су на пунктовима широм севера покрајине.

Србину из притвора дозволити болничко лечење

А здравствено стање Светомира Бачевића, који је ухапшен 2020. године док је вадио лична документа а потом осуђен 2022. године због наводног ратног злочина над цивилним становништвом, налази се у притворској јединици у Подујеву и стање му је знатно погоршано, рекао је његов бранилац Дејан Васић.

"Здравствено стање Светомира Бачевића тешко је погоршано, до те мере да му живот зависи од упућивања на болничко лечење. Он је јуче и прекјуче у два наврата прегледан у Клиничко-болничком центру у Приштини, након чега је враћан у ћелију", рекао је Васић.

Према његовим речима, препорука лекара који је Бачевића прегледао је да је потребно да остане у болници ради праћења даљег тока болести.

"С обзиром на то да је викенд и да не постоје институционални услови, у име Светомира Бачевића и његове забринуте породице, упућујем јавни апел да се мом брањенику дозволи најхитније лечење у приштинској болници, због опасности по његов живот", навео је Васић.

Светомира Бачевића је такозвани косовски суд осудио 2022. године на пет година затвора за наводни ратни злочин над цивилним становништво, иако је особа која је поднела тужбу рекла да он то није учинио и да га не познаје.

Родом је из Белог Поља код Пећи, а његов предмет се тренутно налази пред Врховним судом.