Вређање и поништавање српских жртава: Линта позвао на преименовање Хрватског дома у Глини
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта од Владе Србије затражио је да покрене званичну иницијативу према Влади Хрватске да Хрватски дом у Глини буде преименован у Спомен-музеј српских жртава геноцида Баније и Кордуна.
"Када би случајни пролазник угледао Хрватски дом, не би ништа говорило да се ту пре 82 године десио један од најстрашнијих злочина усташког режима за време Другог светског рата", рекао је он.
Додао је да се у том објекту одржавају и промоције књига ревизиониста, који негирају злочин геноцида и умањују трагичан догађај.
"На тај начин се најдубље вређају и понижавају српске жртве, њихови потомци и читав народ", истиче Линта.
Према његовим речима, трагична је чињеница да у хрватском народу не постоји воља да се одустане од срамне одлуке да се Хрватски дом налази на темељима порушене српске православне цркве и на месту страшног злочина над Србима.
"Глина – два масовна злочина и негирања"
Линта указује и да су градске власти 2014. године забраниле да на том месту буде организована комеморација српским жртвама и додаје да је Глина на простору бивше Југославије јединствен случај негирања злочина и истребљења једног народа.
"Не постоје нигде две антицивилизацијске одлуке какве су донеле власти у Глини. Једна о преименовању Спомен дома у Хрватски дом, а друга о забрани комеморације на месту где су се десила два геноцидна чина", навео је Линта у саопштењу.
Подсећа да су се у Српској православној цркви Рођења Пресвете Богородице у Глини десила два масовна покоља Срба – у ноћи између 29 и 30. јула и 4. и 5. августа 1941. године, када је поклано више од 1.500 Срба, углавном из бившег котара Вргинмост. Недуго након монструозних злочина, црква је опљачкана и срушена.
Дом на темељима цркве
По завршетку Другог светског рата комунистичка власт није дала дозволу за изградњу порушене Српске православне цркве на истом месту где су поклани Срби, већ је парцела одузета цркви без надокнаде.
На месту порушеног храма изграђен је Спомен дом 1969. године који је био, пре свега, културно-забавна институција, а тек 1985. године Скупштина општине Глина донела је одлуку да се део Спомен-дома претвори у Спомен-музеј.
"До 1995. године изграђено је спомен-обележје и постављене су бронзане плоче са именима страдалих Срба. Након злочиначке акције "Олуја" Спомен-дом је преименован у Хрватски дом, спомен-обележје је демолирано, а бронзане плоче са именима српских жртава су уклоњене", навео је Линта у саопштењу.