Поново гори у Грчкој, али Срби не одустају: Рекордна година упркос пожарима

Страх не може бити разлог за отказивање путовања. Зато сваки туриста треба да размисли колико ће га одустајање коштати, поручио Александар Сенчић

Иако пожари последњих 15 дана бесне у Грчкој, на југу Италије, у Сицилији, Турској, Тунису и на северу Шпаније, српски туристи не одустају од одмора, поготово због чињенице да  агенције путовања отказују само у случају проглашеног ванредног стања у одређеној области.  

Тако да ће овогодишње цифре највероватније прегазити пандемијске, а из агенција поручују да ћемо ове године "остварити више од 1,7 милиона полазака", што је више него 2019. године.

Председник Националне асоцијације туристичких агенција ЈУТА Александар Сеничић каже да госте из Србије није могао да заплаши тероризам, тако да неће ни ватра која се шири омиљеним српским летовалиштима попут оне која је јуче захватила Тасос и Никити на Ситонији.

"Пратимо ситуацију и сигурно је да нећемо дозволити да наши туристи отпутују на дестинацију ако тамо постоји опасност која им угрожава здравље или чак живот. Пожара је било и биће их, али за сада су сви локализовани. Страх не може бити разлог за отказивање путовања. Зато сваки туриста треба да размисли колико ће га одустајање коштати", наводи Сеничић.

Српске туристе саветује да код осигуравајуће куће обезбеде осигурање од отказа путовања, које је често у Европи и не кошта више од 3,2 одсто укупне цене аранжмана.

"Туристичке агенције не могу да предузму тај ризик, поготово када имају реалне трошкове попут превоза и смештаја, тако да морају да наплате од путника. Ако авион лети ка дестинацији и хотел може да их смести, онда нема разлога за отказивањем путовања. Једино када је на снази ванредно стање", каже наш саговорник.

Наглашава да је најозбиљнија ситуација била на Родосу, али да на северу где је избио пожар није било наших туриста у пречнику од 70 километра, док су пожари Евији били удаљени 130 километара, у Шпанији на стотине километара, а на Крфу петнаестак.

Грчка најпопуларнија

Иначе, најпопуларнија летња одредишта наших путника су Грчка, Црна Гора, Турска, Шпанија, Италија, Египат, Тунис, Кипар, као и Хрватска, Бугарска и Албанија. 

Сеничић за наш портал каже да ће се у октобру радити пресек, али да је до сада извесно да ћемо ову годину завршити са 1,6-1,7 милиона туристичких путовања. 

"У Црну Гору одлази између 250.000 и 300.000 наших туриста, од тога је две трећине индивидуалних путовања. Исто је и са Турском, у Шпанији имамо око 30.000 туриста по сезони, у Италији између 150.000 и 170.000, у Египту између 35.000 и 45.000, у Хрватској до 35.000, Бугарској до 80.000 и Албанији између 40.000 - 45.000", наводи директор ЈУТА.

Хотелијер Ивана Станојевић која сарађује са више од 30 објеката на Кавали, Халкидикију и Пилиону, за РТ Балкан објашњава да интересовање за Грчку није било никад веће.

"Питају да ли има пожара, али нико не отказује летовање. Немамо слободну собу ни за лек. Наши гости су најбоље информисани, а Италијани, Немци, Турци и Пољаци, наша главна тржишта, зову, распитују се, страхују", прича Ивана.

Она наглашава да се ватрене стихије углавном шире у ненасељеним и недоступним областима, а да се по грчком закону, баш као и поплаве, третирају као виша сила, и не обавезује их рефундирају трошкове у случају евакуација.

Андреј Тодоровић из "Биг блу" агенције за наш сајт каже да су туристички аранжмани продати све до 20. августа.

"Било је доста позива, људи траже информације, али само неколико људи је одустало, могу да кажем да је било 98 одсто остварених полазака ка свим дестинацијама Европе", наводи Тодоровић и додаје да су њихови локални водичи у сталном контакту са партнерима и туристима.

У последњих десетак дана имали само једно преусмеравање авиона са аеродрома у Катанији на југу Сицилије на аеродром у Палерму.

"Једино је дуже трајао трансфер до хотела, све остало је било уобичајено, а што се тиче Шпаније, наши не летују на северу, већ у Коста Брави, Коста де Солу и Мајорци, а тамо није било пожара", подвлачи саговорник РТ Балкана.

Ватрогасна служба Грчке апеловала је на људе да буду посебно опрезни и да се, у случају пожара, ради сопствене безбедности придржавају упутстава надлежних органа. Из Ватрогасне службе саопштили су да су јуче за последња 24 сата у Грчкој избила укупно 62 шумска пожара и да су одмах санирана у почетној фази.